Wiadomości

Kolejne irańskie drony zostały dostarczone do Rosji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dziennik “The Guardian” informuje, że ​Iran z wykorzystaniem statku i okrętu oraz państwowych linii lotniczych przerzucił do Rosji nowe typy zaawansowanych, uzbrojonych dronów dalekiego zasięgu, które są wykorzystywane w wojnie przeciwko Ukrainie.

“The Guardian” pisze, że co najmniej 18 dronów zostało dostarczonych Rosjanom po wizycie w Teheranie rosyjskich oficerów i techników, która miała miejsce w listopadzie. Pokazano im wówczas pełen zakres irańskich technologii.

10-osobowa rosyjska delegacja w trakcie tamtej wizyty wybrała sześć dronów Mohajer-6, mających zasięg około 200 km i przenoszących po dwa pociski pod każdym skrzydłem, a także 12 dronów Shahed 191 i 129. W przeciwieństwie do intensywnie wykorzystywanych wcześniej przez Rosję do ataków na cele ukraińskie dronów Shahed 131 i 136, które uderzają w cel eksplodując, drony 191 i 129 są zaprojektowane do przenoszenia bomb i powrotu do bazy.

Większość dronów wysłanych do Rosji została odebrana przez irański statek z bazy na wybrzeżu Morza Kaspijskiego, a następnie na morzu przeniesiona na okręt rosyjskiej marynarki wojennej, a inne zostały wysłane na pokładzie samolotów państwowych irańskich liniach lotniczych. Iran wysłał też do Moskwy specjalistów, którzy mieli pomóc w uruchomieniu dronów. Uważa się, że ostatnia dostawa dronów została wprowadzona do użytku nad Ukrainą 20 listopada.

Drony Mohajer-6, które otrzymali Rosjanie od Iranu, są wyposażone w silniki elektryczne i mogą pozostawać w powietrzu przez sześć godzin. Mogą one przenosić 40 kg bomb i posiadają wysoce precyzyjne systemy obrazowania i celowania. Shahed 129 przenoszą ładunek 60 kg, ale mogą pozostać w powietrzu tylko przez cztery godziny, podczas gdy Shahed 191 może latać przez pięć godzin, przenosząc 70 kg. Jak się uważa, w obu zastosowany jest silnik, który jest zmodyfikowaną konstrukcją niemiecką.

/Guardian/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!