Wiadomości

Kolejna osoba zatrzymana przez CBA w sprawie ,,mafii lekowej”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Agenci CBA zatrzymali członka zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się nielegalnym tzw. odwróconym łańcuchem dystrybucji leków.

Funkcjonariusze białostockiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w Krakowie kolejną osobę do śledztwa w sprawie tzw. „mafii lekowej”. Zatrzymana była związana z jednym z podmiotów uczestniczących w przestępczym procederze nielegalnego wywozu leków za granicę Polski.

Wszystko wskazuje na to, że działała w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie wystawiali i posługiwali się poświadczającymi nieprawdę dokumentami, a także zbywali z ogólnodostępnych aptek do hurtowni farmaceutycznych produkty lecznicze, które następnie odsprzedawali i wywozili poza granice Polski. Chodziło m.in. o leki ratujące życie i znajdujące się w specjalnym wykazie Ministra Zdrowia leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce, np. leki onkologiczne, przeciwcukrzycowe czy przeciwzakrzepowe. Wskazanego procederu dokonywano za pośrednictwem prowadzącego fikcyjną działalność Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

Rozbita przez CBA grupa przestępcza, poprzez powiązaną ze sobą sieć spółek w latach 2017-2018 skupiła w ten sposób leki o wartości ponad 50 milionów złotych. Zatrzymana osoba była związana z podmiotem, który zbył na rzecz grupy w hurtowych ilościach produkty lecznicze o wartości ponad 13,5 milionów złotych.

Zatrzymana usłyszała zarzuty w Podlaskiem Wydziale Zamiejscowym ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!