Europa Polska Wiadomości

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz chwali relacje z premierem Morawieckim

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W jakim nastroju kończyliśmy? Swobodnym, przyjaznym – tak o szczycie UE, poświęconym budżetowi na lata 2021-2027 mówił w austriackiej telewizji publicznej kanclerz Austrii. Sebastian Kurz komentował też postawę polskiego premiera, który – jak zauważył austriacki polityk – w czasie negocjacji prezentował twarde stanowisko, ale nawiązywał też przyjacielskie, osobiste relacje.

– Z Morawieckim, który nas mocno krytykował, że jesteśmy skąpi, na koniec szczytu poszliśmy na piwo – opowiadał Kurz podczas rozmowy z ORF2, kanałem austriackiej telewizji publicznej.

Dziennikarz prowadzący wywiad zauważył, że szef polskiego rządu miał prawo być zadowolony, ponieważ kwestia tzw. „praworządności” została „faktycznie usunięta”, natomiast powodów do zadowolenia nie powinien mieć kanclerz Republiki Federalnej Austrii.

– Nie chciał pan udzielania żadnych dotacji, tylko kredyty – mówił redaktor Österreichischer Rundfunk, przypominając prezentowane przed szczytem stanowisko Wiednia odnośnie kształtu funduszu odbudowy po pandemii – i wytykając, że w formie dotacji przyznano jednak aż 390 miliardów euro, więcej, niż wysokość kredytów (mają one sięgnąć 360 mld).

Kurz przekonywał jednak telewidzów, że Austria „uzyskała więcej, niż można było realistycznie oczekiwać”. Przypomniał, że początkowo część „dotacyjna” miała wynosić aż 500 mld dolarów i zasugerował, że jego strategia negocjacyjna celowo zakładała prezentowanie nierealistycznego stanowiska na początku, by mieć z czego ustępować.

Sebastian Kurz wskazał, że sukces Austrii podczas szczytu nie może być mierzony wysokością dotacji czy formułą funduszu odbudowy. Najważniejszy, zdaniem kanclerza, jest fakt, że głos małej republiki federalnej zaczął się liczyć we Wspólnocie, której decyzje narzucały dotąd Niemcy i Francja.

Źródło: tvp.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!