Wiadomości

Kłusownik namierzony. Efekty akcji „Wieniec”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prowadzona od kilku dni akcja „Wieniec” skierowana przeciwko nieetycznym zbieraczom poroży przyniosła pierwszy efekt – ujawniono przypadek kłusownictwa na jeleniu i doprowadzono do identyfikacji sprawcy.

W środę 24 lutego Straż Leśna z Nadleśnictwa Jarosław (RDLP w Krośnie) patrolowała lasy w okolicach Korczowej, które to są zagrożonych dużą penetracją przez zbieraczy zrzutów oraz kłusownictwem. W trakcie akcji odnaleziono tuszę jelenia byka z odciętym porożem. Zwierzę zginęło złapane we wnyki.

– O zaistniałym zdarzeniu poinformowano komisariat w Radymnie, po czym wspólnie z funkcjonariuszami policji strażnicy dokonali oględzin miejsca przestępstwa, zabezpieczając wszystkie ślady – informuje Wojciech Zajdel, specjalista ds. ochrony mienia RDLP w Krośnie. – Za śladami pozostawionymi w śniegu udano się w kierunku pobliskiej wsi, gdzie w jednym z zabudowań w trakcie przeszukania odnaleziono cztery sztuki wnyków oraz odrąbane tyki poroża jelenia.

Dalsze czynności w tej sprawie w odniesieniu do osoby podejrzewanej prowadzi Komisariat Policji w Radymnie.

Akcja o kryptonimie „Wieniec” (tak określa się poroże jelenia) ma charakter ogólnopolski. Bierze w niej udział około tysiąca strażników leśnych. Patrolują szczególnie te okolice, skąd pochodzą doniesienia o nieprawidłowym zachowaniu zbieraczy poroży. Chodzi o egzekwowanie zachowań zgodnych z przepisami. Wsparcia udziela Państwowa Straż Łowiecka i Policja.

/lasy.gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!