Wiadomości

Klinika chorób zakaźnych w Lublinie testuje nową metodę leczenia koronawirusa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Klinika chorób zakaźnych w Lublinie jako pierwsza w Polsce testuje nową metodę leczenia koronawirusa. Terapia ma na celu zapobiec rozwinięciu niewydolności oddechowej u zakażonych pacjentów. Z nowatorskiej metody korzysta w tej chwili trzech pacjentów w szpitalu przy Staszica – informuje Kurier Lubelski.

– Lek działa na układ immunologiczny i blokuje pewne mechanizmy reakcji zapalnych. Mamy nadzieję, że przez to dojdzie do zatrzymania tej “burzy zapalnej”, która się przetacza u pacjentów z koronawirusem i w sposób gwałtowny doprowadza do niewydolności oddechowej, która jest później przyczyną zgonu u tych osób – wyjaśnia dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik kliniki chorób zakaźnych SPSK1.

Terapią objęto trzech pacjentów, którym we wtorek podano pierwszą dawkę, a w środę – drugą. Cała terapia składa się z dwóch iniekcji. Na świecie tę metodę leczenia stosują pojedyncze ośrodki w Chinach i we Włoszech. Natomiast pionierem w Polsce jest klinika chorób zakaźnych przy Staszica, która jako pierwsza w kraju stosuje tę nowatorską terapię.

– W tym momencie, nie mamy czasu czekać na oficjalne stanowisko w sprawie wyników leczenia w przypadku koronawirusa, dlatego zdecydowaliśmy się je podać. Staramy się obecnie dać pacjentom wszystko, żeby uratować ich zdrowie i życie – dodaje dr hab. n. med. Tomasiewicz.

/Kurier Lubelski, fot. PAP/Wojtek Jargiło/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!