Wiadomości

Kim jest “inżynier z Senegalu”, za którego poręczyła Janina Ochojska

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na jaw wychodzi coraz więcej szczegółów dotyczących “inżyniera z Senegalu”, który przedstawiał się jako Hamadi Mballo z Senegalu. Według europosłanki Janiny Ochojskiej jest on uchodźcą, któremu w ojczyźnie „po zmianie władzy” grozi utrata życia – a w Polsce deportacja. Dlatego za niego poręczyła.

Ochojska twierdziła, że Mballo uciekł z Senegalu „po zmianie władzy”, ale już wcześniej wykazano, że w ostatnich latach nie doszło do żadnej zmiany władzy w tym państwie.

Na tym samym koncie pojawiły się teraz nowe informacje. Ochojska opublikowała zdjęcie, które według niej przedstawia Mballo w towarzystwie „osoby z fundacji Dialog, która się nim opiekuje”. Faktycznie są na nim – obok Afrykanina – dwie kobiety. Jedna z nich mieszka w Woroneżu, w Rosji, gdzie migrant mieszkał po wyjeździe z ojczyzny (dostał rosyjską wizę studencką w ambasadzie FR w Senegalu). Wspólne zdjęcie z drugą „inżynier” zamieścił w sieci już rok temu, mogło zostać wykonane w Rosji lub w Afryce. Na zdjęciu z „osobą z fundacji Dialog” widać opakowania z napisami cyrylicą.

W odróżnieniu od obu kobiet, na zdjęciach z Rosji nie ma rzekomych braci Mballo, którzy mieli „umrzeć z wycieńczenia w lesie”, jeden na Białorusi, drugi w Polsce.

Według Renaty Kim, która w niedzielę opublikowała na portalu „Newsweeka” obszerny artykuł o Afrykaninie, mężczyzna „własnymi rękami musiał wykopać groby dla dwóch młodszych braci, którzy nie przeżyli błąkania się w lesie po polskiej stronie granicy z Białorusią”. Jednak obaj po polskiej stronie. Kim dodaje, że Mballo cierpi na ciężką depresję.

Według Renaty Kim „Fundacja Dialog wynajęła Mohamedowi kawalerkę na jednym z białostockich osiedli, a polscy przyjaciele znieśli do niej meble i wyposażenie”.

/TVP Info, twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!