Wiadomości

Baltic Pipe z pełną przepustowością wcześniej, niż zakładano?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Duński operator Baltic Pipe przekazał, że gazociąg osiągnie pełną przepustowość miesiąc albo dwa miesiące przed planowanym terminem.

Władze firmy Energinet, która jest duńskim operatorem gazociągu poinformowała, że budowa gazociągu przebiega na tyle sprawnie, że możliwe będzie jego szybsze uruchomienie i wcześniejsze uzyskanie pełnej przepustowości.

Jeśli zapewnienia Duńczyków znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości, ma się to odbyć nie 1 stycznia 2023 roku, jak zakładano pierwotnie, lecz miesiąc albo nawet dwa miesiące wcześniej. Jeśli PGNiG wynegocjuje dodatkowe dostawy, to może się okazać, że do Polski jeszcze w 2022 roku trafi nawet dwa razy więcej surowca, niż pierwotnie planowano.

Władze spółki Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zapewniają, że wykorzystana zostanie cała przepustowość gazociągu Baltic Pipe zaplanowana na ten rok.

“W związku z pojawiającymi się w mediach nieprawdziwymi informacjami związanymi z wykorzystaniem gazociągu Baltic Pipe, którego uruchomienie zaplanowano na 1 października, wyjaśniamy, że PGNiG wykorzysta przepustowość gazociągu zaplanowaną na ten rok w 10 proc. proc. Zabezpieczone są również dostawy gazu na cały sezon grzewczy 2022/23. Dlatego rozpowszechnianie informacji, że gazociąg Baltic Pipe będzie pusty należy traktować jako dezinformację, której celem jest wzbudzanie niepokojów i niepewności u opinii publicznej” – czytamy w oświadczeniu spółki.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!