Wiadomości

Kilkanaście kąpielisk nieczynnych z powodu wykwitu sinic, nie tylko nad morzem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Z powodu pojawienia się w wodzie zakwitów sinic w województwie pomorskim zamkniętych jest czternaście nadmorskich kąpielisk – podał Główny Inspektorat Sanitarny. Nieczynne są także trzy kąpieliska położone nad jeziorami.

Informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie informacyjnym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Z zamieszczonych tam danych wynika, że aktualnie w województwie pomorskim zamkniętych jest czternaście nadmorskich kąpielisk.

Jak podał GIS, sinice uniemożliwiają korzystanie z wody we wszystkich kąpieliskach zorganizowanych w Sopocie (9). Czerwona flaga zawisła też na trzech plażach w Gdańsku – Jelitkowo, Klipper Jelitkowo, Stogi. Zakaz kąpieli obowiązuje też w Mikoszewie oraz na „Małej plaży” w Helu.

Pomorski Sanepid zastrzega, że stan wody stan wody w poszczególnych kąpieliskach może ulec zmianie. Prądy morskie lub wiatr mogą spowodować, że skupiska sinic się przemieszczą. W efekcie zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne – zamknięte.

„Prosimy o sprawdzanie aktualnej sytuacji na danym kąpielisku na stronie internetowej Serwisu Kąpieliskowego Głównego Inspektora Sanitarnego. Sytuacja jest bardzo dynamiczna a komunikaty szybko potrafią się dezaktualizować” – poinformowała w niedzielę na Twitterze Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku.

Ponadto, zakwity sinic utrzymują się na jeziorze Przywidzkim w powiecie gdańskim (zamknięte zostało kąpielisko gminne w Przywidzu przy ul. Jeziornej) oraz jeziorze Jasień w powiecie bytowskim (nieczynne kąpielisko w Zawiatach), jeziorze Żuczek w powiecie człuchowskim (nieczynne jest kąpielisko w Debrznie).

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!