Wiadomości

Kilkadziesiąt tysięcy urzędników podlegać będzie lustracji? Dziś decyzja Sejmu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sejm zdecyduje dziś ostatecznie o lustracji kilkudziesięciu tysięcy urzędników.

Po południu głosowane będzie senackie weto do zmian w ustawie o Służbie Cywilnej, która zobowiązuje wszystkich pracowników urzędów państwowych do złożenia oświadczeń lustracyjnych. Ci, którzy współpracowali z organami bezpieczeństwa PRL, niemal natychmiast stracą pracę.

Ustawa, wchodząca w życie 3 miesiące po ogłoszeniu, nakazuje złożenie oświadczeń wszystkim urzędnikom urodzonym do 1 sierpnia 1972. Mają na to 30 dni. Jeśli przyznają się do współpracy – sama ustawa wygasza ich stosunek pracy po 15 dniach od złożenia oświadczenia. To samo dzieje się, kiedy oświadczenia nie złożą.

Deklaracje tych, którzy zaprzeczą współpracy z organami bezpieczeństwa, mają być w ciągu 5 miesięcy sprawdzone przez IPN. Stwierdzenie współpracy w aktach Instytutu także będzie oznaczało utratę pracy i niemożliwość zatrudnienia się w urzędach państwowych. Wszystko to może nastąpić jeszcze w tym roku. Czy tak się jednak stanie – dziś po południu zdecydują o tym posłowie, po czym ustawa trafi na biurko prezydenta.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!