Wiadomości

Kazachstan: Były szef KNB Karim Masimow został aresztowany pod zarzutem zdrady

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Kazachstanie były szef KNB Karim Masimow i jego zastępca zostali aresztowani, zarzuca im się zdradę stanu.

Były przewodniczący Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego (KNB) Kazachstanu Karim Masimow i jego zastępca Anuar Sadykułow, podejrzani o zdradę stanu i działania mające na celu przejęcie władzy siłą, zostali aresztowani – donosi RIA Novosti.

8 stycznia KNB poinformowała o zatrzymaniu byłego szefa Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Massimowa pod zarzutem zdrady stanu, a 13 stycznia wskazała, że ​​wszczęto także śledztwo w sprawie stanu faktycznego działań zmierzających do przejęcia władzy siłą. Wraz z Masimowem zatrzymano i przetrzymywano w związku ze sprawą byłych jego zastępców: szefa służb specjalnych „A” Anuara Sadykułowa i Dauleta Jergożyna.

„Wobec Masimova K.K. i Sadykulova A.T. zatwierdzono środek zapobiegawczy w postaci aresztowania. W stosunku do Jergożyna D.E. rozważana jest kwestia wyboru środka zapobiegawczego” – czytamy w odpowiedzi KNB na pytanie RIA Novosti. Dodano, że materiały sprawy karnej zostały zakwalifikowane jako „ściśle tajne”. Zgodnie z art. 201 kpk dane z postępowania przygotowawczego nie podlegają ujawnieniu.

KNB poinformował również, że sprawa karna jest badana pod kątem przestępstw z trzech artykułów kodeksu karnego. Oprócz zdrady stanu i działań mających na celu przejęcie władzy lub zmianę ustroju konstytucyjnego Kazachstanu zarzuca im się „nadużycie władzy lub władzy publicznej” w celu uzyskania korzyści i korzyści dla siebie lub innych osób lub organizacji, lub szkodzić innym osobom lub organizacjom.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!