Wiadomości

Katastrofa kolejowa pod Kwidzyniem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do zderzenia pociągu osobowego ze składem technicznym doszło w środę wieczorem w miejscowości Smętowo Graniczne pod Kwidzynem (woj. pomorskie). 21 osób zostało poszkodowanych. Wszyscy trafili do okolicznych szpitali, ale nikt nie został ciężko ranny.

Do wypadku doszło przed godz. 22 w Smętowie Granicznym. Pociąg InterCity TLK „Pogoria” relacji Gdynia Główna – Bielsko-Biała/Zakopane najechał na tył składu technicznego, wyjeżdżającego z bocznicy. 

– Trudno powiedzieć, co było przyczyną zdarzenia. Mogę potwierdzić, że w wyniku najechania pociągu osobowego na techniczny z torów wypadła lokomotywa i siedem wagonów. Te na szczęście nie przewróciły się – powiedział TVP Info mł. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP. – Na miejsce przyjechało 20 jednostek straży pożarnej, 9 karetek oraz przyleciał śmigłowiec lotniczego pogotowia ratunkowego – dodał. 

W zderzeniu nikt nie został ciężko ranny. – 21 osób zostało lżej rannych i trafiły do szpitali w Kwidzynie, Starogardzie Gdańskim, Grudziądzu i Gdańsku – poinformował Frątczak. Wśród poszkodowanych jest czworo dzieci, jedno zostało przetransportowane śmigłowcem. 

Pociągiem TLK jechało 200 osób, wszystkie zostały ewakuowane. Przewieziono je do pobliskiej świetlicy i remizy. Na miejsce sprowadzono autobusy, którymi pasażerowie dotarli do Bydgoszczy. Tam podstawiono skład, którym mogli kontynuować podróż do Bielska-Białej i Zakopanego. 

Ruch na trasie Tczew – Bydgoszcz został wstrzymany na kilka godzin. Wznowiono go około godz. 4 rano.

Ze wstępnych informacji PKP PLK SA wynika, że pociąg techniczny, który zjechał na boczny tor, z niewiadomych przyczyn ponownie wjechał na tor pasażerski, mimo sygnału „stój”, zabraniającego wyjazdu z toru bocznego. Wtedy doszło do zderzenia. 

Na miejsce dotarli wojewoda pomorski Dariusz Drelich i dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego. Rzeczniczka wojewody Małgorzata Sworobowicz potwierdziła, że stan ogólny osób poszkodowanych jest dobry. W związku ze zdarzeniem powołany został specjalny sztab kryzysowy z udziałem prezesów PKP PLK SA i PKP Intercity, w którym uczestniczył minister Andrzej Adamczyk. Sztab na bieżąco koordynuje prace służb. 

Jak poinformował TVP Info Maciej Bułtowicz z biura prasowego PKP,standardową procedurą w tego typu wypadkach jest, po udzieleniu pomocy rannym, opracowanie komunikacji zastępczej i zorganizowanie objazdów. 

Akcja służb na miejscu zakończyła się. Spółka PKP PLK SA podaje, że przyczyny wypadku zbada specjalna komisja. Podróżni, podróżujący pociągami na trasie Tczew – Bydgoszcz muszą się liczyć z utrudnieniami. Zmienioną trasą przez Toruń i Iławę pojechały cztery pociągi dalekobieżne (Gdynia Główna – Jelenia Góra, Łeba – Katowice, Hel – Przemyśl Główny, Katowice – Gdynia Główna). 

Rodziny poszkodowanych mogą uzyskać wszelkie informacje w Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem 58 302 32 32 

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!