Wiadomości

Kardynał Sarah: Wolność religijna jest zagrożona także na Zachodzie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Chrześcijanie na Zachodzie nie powinni brać wolności religijnej i wolności kultu za pewnik – podkreśla kard. Robert Sarah.

Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zauważa, że wolność religijna atakowana jest na różne sposoby, a męczennicy nadal umierają za swą wiarę na całym świecie. Dzieje się tak nie tylko w odległych zakątkach globu, ale również na Zachodzie, gdzie wolność religijna jest także zagrożona.

Kard. Sarah wskazuje, że w przypadku Zachodu mamy obecnie do czynienia nie tyle z otwartą nienawiścią do wiary, ile coraz bardziej widocznymi i pogłębiającymi się uprzedzaniami wobec chrześcijaństwa. Afrykański hierarcha mówił o tym w wywiadzie dla telewizji EWTN prezentując swą najnowszą książkę pt. “Katechizm życia duchowego”. Jest ona głęboką refleksją nad siedmioma sakramentami oraz nad tym, jak czynić postępy w życiu duchowym.

Jednym z centralnych tematów książki jest znaczenie Mszy. – Mamy gromadzić się na Mszę Świętą i przyjmować naszego Pana w Eucharystii – podkreśla kardynał, krytykując w tym kontekście drakońskie ograniczenia dotyczące uczestnictwa w liturgii w czasie pandemii koronawirusa. Kard. Sarah przypomina, że liberalna demokracja wymaga debaty, ale nigdy w jej trakcie nie można zapomnieć lub zaniedbać znaczenia naszego kultu Boga i zapomnieć o Nim.

– Nie możemy zapominać o tym, że Eucharystia jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego – podkreśla gwinejski kardynał. – Crux, hostia i virgo, czyli Krzyż, hostia i Dziewica Maryja, to trzy filary, na których trzeba budować życie chrześcijańskie – wskazał kard. Sarah.

Wyznaje, że bycie prefektem watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego naprawdę uświadomiło mu znaczenie liturgii jako wielkiego i wyjątkowego momentu spotkania z Bogiem twarzą w twarz i bycia przez Niego przemienianym. – Liturgia musi być piękna i musi być święta – powiedział kard. Sarah, przestrzegając przed przekształcaniem Mszy w “spektakl” czy zwyczajne spotkanie przyjaciół, odrywając uwagę od uwielbienia Boga.

Wskazał, że wielkim wyzwaniem pozostaje formacja liturgiczna i ukazywanie wiernym piękna liturgii, które pogłębia spotkanie z Chrystusem.

/KAI/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!