Wiadomości

Kapitulacja ISIS w Jarmuku, bojownicy zostaną wywiezieni na pustynię

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Damaszku. W ten sposób znika ostatnia już enklawa bojowników w okolicach stolicy Syrii. W myśl zawartego porozumienia bojownicy ISIS, po zdaniu ciężkiej broni, zostaną ewakuowani na teren pustynny na wschodzie Syrii.

Przypomnijmy, funkcjonująca na południe od Damaszku enklawa Jarmuk składała się niejako z dwóch części – wschodnią część kontrolowały oddziały Hajat Tahrir asz-Szam, a częściowo także Dżejsz al-Islam, natomiast zachodnią – ISIS. Po uprzednim zlikwidowaniu enklaw Wschodnia Guta i Wschodni Kalamun była to już ostatnia enklawa w rejonie Damaszku będąca w rękach rebeliantów. 21 kwietnia armia syryjska rozpoczęła wielką operację, której celem była likwidacja także tej enklawy bojowników.

Atakowano przede wszystkim zachodnią jej część, zaś z bojownikami ze wschodniej części podjęto negocjacje, których efektem była rozpoczęta 30 kwietnia ewakuacja bojowników Hajat Tahrir asz-Szam i Dżejsz al-Islam do prowincji Idlib i Aleppo.

Z kolei bojownicy z zachodniej części enklawy bronili się zaciekle, jednakże obszar pozostający w ich rękach stale się kurczył. Wczoraj zdecydowali się oni przyjąć warunki kapitulacji. Po zdaniu ciężkiej broni zostaną oni ewakuowani w pustynne rejony prowincji Dajr az-Zaur (w trójkącie między stacją T-2 i miastami Al-Majadin oraz Abu-Kemal), które wciąż znajdują się w rękach ISIS.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!