Świat Wiadomości

Kanadyjski parlament oddał hołd zbrodniarzowi z SS Galizien

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ukraiński zbrodniarz wojenny Jarosław Hunka został powitany owacją na stojąco w kanadyjskim parlamencie, przy okazji wizyty Wołodymyra Zełenskiego.

Kanadyjski parlament oddał hołd zbrodniarzowi z SS Galizien. W piątek, 22 września br. doszło do wizyty Wołodymyra Zełenskeigo w Kanadzie. M.in. przemawiał on w kanadyjskim parlamencie w Ottawie.

W pewnym momencie spiker zapowiedział, że na sali jest “98-letni weteran walki o ukraińską niepodległość przeciwko Rosjanom”. Chodziło o Jarosława Hunkę, członka 14. Dywizji SS “Galizien”. Zgromadzeni posłowie powitali tego zbrodniarza nazistowskiego gromkimi oklaskami.

Relację z wydarzenia, którą nakręciła kanadyjska telewizja, można obejrzeć tutaj:

Do sprawy odniósł się ambasador Polski w Kanadzie, Witold Dzielski. Napisał, że nie zgadza się na honorowanie członków zbrodniczych formacji i domaga się przeprosin.

W podobnym tonie wypowiedziały się kanadyjskie środowiska żydowskie oraz Centrum Szymona Wiesenthala.

Dywizja SS Galizien została sformowana w 1943 roku, za zgodą hitlerowskiego gubernatora dystryktu Galicja, Otto Wächtera. Jej główny trzon został rozbity w bitwie pod Brodami w połowie lipca 1944 roku. Później została odtworzona i jako jednostka policyjna, została skierowana do pacyfikacji zaplecza.

2 lutego 1944 ukraińscy esesmani brali udział w pacyfikacji polskiej wsi Borów oraz okolicznych miejscowości. Oddział w sile około 3 tysięcy żołnierzy wkroczył w nocy do wsi całkowicie niszcząc 280 gospodarstw. 28 lutego 1944 żołnierze SS Galizien i innych formacji ukraińskich zamordowali w Hucie Pieniackiej 868 Polaków. 24 lipca 1944 roku w okolicach Iwonicza, SS Galizien przeprowadziła mord 72 osób, w tym. członków AK i BCh.

SS Galizien została uznana przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze za organizację zbrodniczą. Mimo to, po wojnie Brytyjczycy udzielili jej żołnierzom azylu. Wielu z nich, w tym Jarosław Hunka, wyjechało do Kanady.

NASZ KOMENTARZ: Owacje na rzecz zbrodniarza hitlerowskiego potwierdzają nasze najgorsze obawy – skrajnie lewicowy reżim Trudeau zaczyna coraz bardziej przypominać reżim nazistowski.

Polecamy również: Izrael skrytykowany za mowę Netanjahu na forum ONZ. Chodzi o rasizm

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!