Wiadomości

Kanada: Osoby psychicznie chore będą mogły być zabijane?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rząd Trudeau zgodził się z Senatem, że Kanadyjczycy cierpiący wyłącznie na ciężkie i nieuleczalne choroby psychiczne powinni mieć prawo do eutanazji, ale nie wcześniej niż za dwa lata – informuje portal goneic.net.

Dwuletnia okres oczekiwania jest o sześć miesięcy dłuższy niż proponowali senatorowie.

Dłuższe oczekiwanie to jedna z szeregu zmian do projektu ustawy C-7 zaproponowanych przez rząd w odpowiedzi na poprawki zatwierdzone w zeszłym tygodniu przez Senat.

Jeśli Izba Gmin zatwierdzi poprawki rządu, ustawa wróci do Senatu

Zgodnie z pierwotnym projektem ustawa wprowadzała ogólny zakaz “wspomaganego umierania” dla osób cierpiących wyłącznie na choroby psychiczne.

Zdecydowana większość senatorów argumentowała, że ​​wykluczenie takie było niezgodne z konstytucją. Naruszyłoby prawo do równego traktowania niezależnie od niepełnosprawności fizycznej lub umysłowej, gwarantowane w Kanadzie w Karcie Praw i Wolności.

Rząd proponuje utworzenie wspólnej komisji parlamentarnej w celu przeglądu systemu eutanazji, w tym kwestii związanych z nieletnimi, prośbami z wyprzedzeniem, chorobami psychicznymi, stanem opieki paliatywnej w Kanadzie i ochroną niepełnosprawnych Kanadyjczyków. Komisja byłaby zobowiązana do złożenia sprawozdania, z wszelkimi zalecanymi zmianami w ciągu jednego roku.

Rząd zgodził się również na zmodyfikowaną wersję kolejnej poprawki Senatu, która wymaga gromadzenia danych rasowych korzystających z eutanazji.

Rząd będzie potrzebował poparcia co najmniej jednej z głównych partii opozycyjnych, aby przyjąć odpowiedź na poprawki Senatu.

Konserwatyści, którzy sprzeciwiali się rozszerzeniu dostępu do pomocy dla umierania w ramach pierwotnej ustawy, oraz Nowi Demokraci, którzy niechętnie akceptują jakiekolwiek zmiany proponowane przez niewybranych senatorów, wskazali, że prawdopodobnie nie poprą wniosku.

To pozostawia Bloc Québécois. Przywódca Bloku Yves-François Blanchet powiedział, że poprawki senatorów do C-7 “zasługują na to, by im się przyjrzeć”.

Rząd ma nadzieję, że ustawa zostanie przyjęta przez obie izby parlamentarne do piątku, aby dotrzymać wyznaczonego przez sąd trzykrotnie wydłużanego już terminu dostosowania prawa do orzeczenia z 2019 roku.

/goniec.net, fot. targowisko-wiedzy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!