Felietony

Kamica nerkowa zwiększa ryzyko raka nerki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kamica nerkowa ma związek z wyższym ryzykiem zachorowania na raka nerkowokomórkowego, zwłaszcza brodawkowatego oraz na raka górnych dróg moczowych – wynika z pracy, którą publikuje pismo “British Journal of Cancer”.

Kamica nerkowa jest stosunkowo częstą przypadłością. Badania sugerują, że w krajach rozwiniętych może ona dotyczyć ok. 10 proc. populacji. Na przykład w pracy, która w 2012 r. ukazała się na łamach pisma “European Urology” podano, że w USA odsetek mężczyzn cierpiących na to schorzenie wynosi 10,6 proc., a odsetek kobiet – 7,1 proc. Kamica nerkowa polega na odkładaniu się w układzie moczowym złogów zbudowanych z substancji chemicznych obecnych w moczu, zwykle w postaci rozpuszczonej. Choroba może przez wiele lat nie dawać objawów, ale może też powodować tępy ból pleców albo napady tzw. kolki nerkowej, czyli ostrego bardzo silnego bólu w okolicy nerki lub dole brzucha.

W najnowszym badaniu przeprowadzonym pod kierunkiem Jeroena A.A. van de Pola z Uniwersytetu w Maastricht (Holandia) analizowano związek tej przypadłości z rakiem nerkowokomórkowym oraz rakiem tzw. przejściowonabłonkowym górnych dróg moczowych (moczowodu i układu kielichowo-miedniczkowego nerki). Objęto nim uczestników wieloletniego badania pt. Netherlands Cohort Study w wieku od 55. do 69. lat. Na początku wszyscy (blisko 121 tys. ludzi) wypełniali ankiety na temat diety, różnych chorób oraz innych czynników mogących wpływać na ryzyko choroby nowotworowej. Stan zdrowia podgrupy badanych, tj. 4 352 osób, śledzono przez ponad 20 lat. Odnotowano w tym czasie 544 przypadków raka nerki oraz 140 przypadków raka przejściowonabłonkowego górnych dróg moczowych.

Okazało się, że w porównaniu z osobami bez kamicy nerkowej pacjenci cierpiący na to schorzenie mieli o ok. 40 proc. wyższe ryzyko zachorowania na raka nerkowokomórkowego. Dokładniejsza analiza ujawniła, że dotyczyło ono brodawkowatego raka nerki (druga co do częstości postać raka nerki) – ryzyko wyższe o ponad 200 proc., ale nie jasnokomórkowego raka nerki (najczęstsza postać).

Osoby z kamicą nerkową były też o 66 proc. bardziej zagrożone rakiem przejściowonabłonkowym górnych dróg moczowych.

Co więcej, pacjenci, u których kamicę nerkową zdiagnozowano w młodszym wieku, tj. do 40. roku życia, były bardziej zagrożone rakiem nerki i górnych dróg moczowych niż osoby, u których choroba ujawniła się później.

Zdaniem autorów pracy potrzeba więcej badań, które pozwolą wyjaśnić mechanizm odpowiedzialny za związek między kamicą nerkową a ryzykiem raka nerki oraz raka górnych dróg moczowych.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!