Wiadomości

Kaleta: TSUE orzeka z pogwałceniem polskiej suwerenności

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że kolejne nowelizacje ustawy o KRS mogą naruszać unijne prawo.

„Kolejne nowelizacje ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które uniemożliwiły skuteczną kontrolę rekomendacji prezydentowi przez KRS kandydatów na sędziów do Sądu Najwyższego, “mogą naruszać prawo Unii” – orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE.

Jest wyrok TSUE ws. zmian w ustawie o KRS: „Mogą naruszać prawo UE”

– To, że TSUE orzeka niezgodnie z traktatami i pogwałceniem polskiej suwerenności, nakazując pomijanie polskiej konstytucji, nie oznacza, że UE nagle zyskała kompetencje, które w traktatach nie zostały zapisane. To oczywiste orzeczenie „ultra vires” – napisał na twitterze Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.

– TSUE orzekł,że sądy krajowe w sprawie sądownictwa mogą pomijać polski porządek konstytucyjny pod pretekstem braku niezależności(nawet jeśli zgodnie z Konstytucją jest zachowana). Orzekł tak pomimo tego, że traktaty nie dają UE żadnych kompetencji w sprawie organizacji sądownictwa. na naszych oczach dokonuje się kolejna próba federalizacji UE rękoma sędziów TSUE z pogwałceniem traktatów i próbie unicestwienia suwerenności państw członkowskich. Bo jak inaczej to nazwać, skoro TSUE nakazuje pomijanie Konstytucji w wyłącznie wewnętrznych sprawach? – zapytał Sebastian Kaleta.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!