Wiadomości

Kaczyński chce zakazu hodowli zwierząt futerkowych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych, ograniczenie uboju rytualnego, koniec z psami na łańcuchach – to najważniejsze propozycje ogłoszone we wtorkowe popołudnie przez Jarosława Kaczyńskiego. – Liczę na to, że ustawę poprą wszyscy dobrzy ludzie – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

– Od długiego czasu uważam, że trzeba wprowadzić nowy porządek prawny, jeśli chodzi o ochronę zwierząt. Jest gotowy projekt ustawy, która przygotowało w dużej mierze Forum Młodych PiS – dodał na konferencji prasowej Kaczyński.

Wkrótce pracami nad ustawą zajmie się Sejm. Zdaniem szefa PiS powinni ją poprzeć „wszyscy dobrzy ludzie”.

Jak pisała kilka lat temu Gazeta Prawna, Polska zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem produkcji skór i futer. Na naszym kontynencie wyprzedza nas tylko Dania, dodając, że jakość polskich skór jest na najwyższym poziomie, dzięki czemu zyskuje uznanie za granicą.

– Produkt opatrzony etykietą „made in Poland” to jest to, czym możemy się chwalić na europejskich i światowych rynkach. Produkujemy najlepszej jakości futra i skóry na świecie – mówił wówczas w rozmowie z Gazetą Prawną Szczepan Wójcik, wiceprezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych, dodając, że w Polsce funkcjonuje ponad 750 ferm i że przemysł futrzarski stanowi istotną część rodzimego rynku pracy.

– Jego szacunkowa wartość to około 5 miliardów złotych, które są zainwestowane na polskich wsiach – dodawał wówczas Wójcik. – Fermy dają zatrudnienie ponad 50 tysiącom ludzi związanych z branżą. Są to ludzie bezpośrednio zatrudnieni na fermach, lekarze weterynarii, producenci sprzętu i paszy – ok. 10 tysięcy. I pozostałe 40 tysięcy to ludzie, którzy żyją z branży.

W kolejce czeka teraz zakaz produkcję mięsa, jako że nacisk w tym kierunku jest coraz większy…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!