Wiadomości

Józef Pinior został oskarżony o korupcję i powoływanie się na wpływy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Były senator PO Józef Pinior został oskarżony o przyjęcie 46 tys. zł łapówek, obietnicę przyjęcia 20 tys. zł w zamian i powoływania się na wpływy – dowiedział się portal tvp.info.

– Józef P. został oskarżony o przyjęcie korzyści majątkowej w kwocie co najmniej 40 tys. zł w zamian za załatwienie w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej korzystnego rozstrzygnięcia sprawy Tomasza G. W toku postępowania administracyjnego Józef P. podjął się załatwienia upoważnienia dla Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju do wyrażenia zgody na prawnie dopuszczalne odstąpienie od przepisów techniczno-budowlanych dla projektowanej galerii handlowej „Nowy Rynek” w Jeleniej Górze, po uprzednim uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowej Straży Pożarnej – powiedziała tvp.info prok. Ewa Bialik, rzeczniczka Prokuratury Krajowej.

Drugi wątek śledztwa dotyczył przedłużenia koncesji dla kopalni działającej w okolicach Lądka Zdroju. Dwaj biznesmeni Albin M. i Krystian S. bezskutecznie starali się o prawo do dalszego wydobywania kopalin. W końcu zgłosili się do Wardęgi i Piniora, którzy mieli mieć wpływy w resorcie zdrowia i samorządach. Ci, według śledczych, podjęli się załatwienia sprawy.

– Józef P. i Jarosław W. zostali oskarżeni o przyjęcie obietnicy korzyści majątkowej w postaci 20 tys. zł oraz przyjęcie korzyści majątkowej, przy czym Józef P. przyjął 6 tys. zł, a Jarosław W. – 5 tys. zł. Albin M. oraz Krystian S. zostali oskarżeni o wręczenie korzyści majątkowej Józefowi P. oraz Jarosławowi W., której część miała zostać przekazana przez W. pracownikom zatrudnionym w określonych instytucjach państwowych i samorządowych. Pieniądze dla senatora Józefa P. zostały wpłacone na jego rachunek bankowy i zostały przez niego przyjęte. Natomiast 5 tys. zł przekazane Jarosławowi W. zostały przez niego przyjęte, jednak nie zostały przekazane dalej osobom pełniącym funkcje publiczne – dodaje prok. Bialik.

Oskarżonym grozi do ośmiu lat więzienia.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!