Wiadomości

Josep Borrell: Serbia i Kosowo dogadały się

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Czy to koniec konfliktu między Serbią i Kosowem?

Serbia i Kosowo po 12 godzinach rozmów osiągnęły porozumienie w sprawie realizacji wspieranej przez UE umowy, normalizującej stosunki między tymi krajami — poinformował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

“Mamy umowę. Kosowo i Serbia uzgodniły aneks wykonawczy do umowy o drodze do normalizacji stosunków. Strony w pełni zobowiązały się do przestrzegania wszystkich artykułów umowy i wykonywania swoich zobowiązań w sposób celowy i w dobrej wierze” – poinformowała na twitterze Josep Borrell.

Obie strony zgodziły się, iż nie użyją przemocy w celu rozwiązania dzielących je różnic. Aneks oznaczqa de facto do wzajemne uznania Belgradu i Prisztiny, ponieważ przewiduje, że obydwa kraje “będą wzajemnie uznawać swoje przepisy i symbole narodowe”. Jak zaznaczono, “Serbia nie będzie sprzeciwiać się członkostwu Kosowa w organizacji międzynarodowej”, co było dla władz w Prisztinie kluczową sprawą, która z kolei zgodziła się na przyznanie “odpowiedniego poziomu samorządności” mniejszości serbskiej w Kosowie.

/twitter, onet.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!