Świat Wiadomości

Joe Biden podtrzymał limit przyjmowanych uchodźców ustanowiony przez Donalda Trumpa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal plotkibiznesowe.pl prezydent Joe Biden postanowił utrzymać liczbę uchodźców przyjmowanych corocznie do USA na poziomie z czasów Trumpa. Prezydent utrzymał w piątek limit na historycznie niskim poziomie 15 000, dwa miesiące po tym, jak obiecał zwiększyć go do 65 500. Raporty mówią, że prezydent USA jest zaniepokojony wpuszczaniem większej liczby osób w związku z rekordowym napływem na granicy USA-Meksyk. Dane ONZ wskazują, że na całym świecie jest ponad 80 milionów uchodźców, z których 85% przebywa w krajach rozwijających się.

Biały Dom zapowiedział, że piątkowe zarządzenie de facto przyspieszy przyjmowanie uchodźców do USA – od października w ramach programu przyjęto około 2000 osób. Rozkaz Bidena zmienia również przydział osób, zapewniając więcej miejsc dla przybyszów z Afryki, Bliskiego Wschodu i Ameryki Środkowej oraz zniesienie ograniczeń dotyczących przesiedleń z Somalii, Syrii i Jemenu.

Jednak Biden – który obiecał podnieść limit uchodźców podczas swojej kampanii – utrzymał maksymalną dozwoloną liczbę uchodźców w ciągu roku na 15 000, czyli limit ustalony przez jego poprzednika na stanowisku prezydenta, Donalda Trumpa. Nowy prezydent stwierdził, że pułap z czasów Trumpa „pozostaje uzasadniony względami humanitarnymi, a poza tym leży w interesie narodowym”.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że ​​dyrektywa demokratycznego prezydenta była „przedmiotem pewnego zamieszania” po tym, jak wiadomości wywołały oburzenie wśród grup pomocy uchodźcom, a także ze strony własnej partii Bidena.

Po zakończeniu spodziewamy się, że prezydent ustali ostateczny, podwyższony limit uchodźców na pozostałą część roku podatkowego do 15 maja.

– dodała Psaki.

Rzeczniczka nie podała liczby, ale stwierdziła, że obiecany przez Bidena ​​„początkowy cel 65 000 wydaje się mało prawdopodobny”.

Przypomnijmy, że w przemówieniu wygłoszonym w departamencie stanu w lutym Biden obiecał zwiększyć tę liczbę do 125 000 w następnym roku budżetowym. Ponadto prawie 85 000 uchodźców zostało przesiedlonych do Stanów Zjednoczonych w ostatnim roku prezydentury Baracka Obamy.

Jenny Yang, starszy wiceprezes organizacji humanitarnej World Relief, stwierdziła, że obietnica Bidena o tym, że program przesiedleń uchodźców w USA musiał zostać odbudowany po latach Trumpa jest „całkowicie fałszywą narracją”.

Nie chodzi o to, że nie mają środków. Na tym etapie to czysto polityczna kalkulacja.

– stwierdziła.

Decyzja Bidena wprawiła niektórych Demokratów w zaskoczenie. Przewodniczący Senatu ds. Stosunków Zagranicznych Bob Menendez określił limit utrzymany przez Bidena jako „przerażająco niski”. Lewicowa kongresmenka z Nowego Jorku, Alexandria Ocasio-Cortez, zaapelowała na Twitterze aby Biden dotrzymał obietnicy.

Obietnice wyborcze znów zderzyły się z rzeczywistością…

Źródło: plotkibiznesowe.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!