Świat Wiadomości

Joe Biden odbył pierwszą od objęcia urzędu rozmowę telefoniczną z Władimirem Putinem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu kresy.pl Joe Biden rozmawiał we wtorek z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Była to pierwsza rozmowa tych polityków od czasu objęcia urzędu przez nowego prezydenta USA. Przywódcy uzgodnili przedłużenie traktatu o kontroli zbrojeń New START. Joe Biden wstawił się też za aresztowanym opozycjonistą Aleksiejem Nawalnym.

Jak podała agencja Reutera, rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki poinformowała o rozmowie telefonicznej między przywódcami USA i Rosji podczas jej codziennego briefingu prasowego. W oświadczeniu Białego Domu stwierdzono, że obaj przywódcy zgodzili się, że obie strony będą pilnie pracowały nad przedłużeniem obowiązywania traktatu o kontroli zbrojeń New START, który wygasa 5 lutego br. Biden zaproponował, by układ przedłużono o 5 lat.

Traktat o kontroli zbrojeń pozwala USA i Rosji do rozmieszczenie nie więcej niż 1550 strategicznych głowic nuklearnych.

Według Psaki tematem rozmowy było też amerykańskie „silne poparcie dla suwerenności Ukrainy”. Biden poruszył również sprawę aresztowanego w Rosji opozycjonisty Aleksieja Nawalnego oraz wyraził zaniepokojenie szeregiem spraw: „ingerencją” w wybory prezydenckie w USA w 2020 roku, masowym cyberatakiem  SolarWinds, który przypisano Rosji oraz doniesieniami o tym, że Rosjanie oferowali talibom nagrody za zabijanie żołnierzy USA w Afganistanie.

Kreml również poinformował o rozmowie prezydentów USA i Rosji. W komunikacie służby prasowej rosyjskiego prezydenta zapowiedziano, że w ciągu kilku dni strony zakończą wszystkie niezbędne procedury, aby zapewnić dalsze funkcjonowanie układu New START.  Wśród tematów rozmowy wymieniono m.in. pandemię koronawirusa, wycofanie się Stanów Zjednoczonych z Traktatu o otwartych przestworzach oraz kwestię utrzymania porozumienia nuklearnego z Iranem.

Co to dla nas oznacza?

Źródło: kresy.pl

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!