Wiadomości

Jest zgoda w UE na szósty pakiet sankcji wobec Rosji, embargo na import ropy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel poinformował, że unijni przywódcy, którzy zgromadzili się w poniedziałek na szczycie w Brukseli, osiągnęli porozumienie w sprawie embarga na rosyjską ropę. Porozumienie zakłada embargo na ropę transportowaną drogą morską, co stanowi 2/3 unijnego importu, ale biorąc pod uwagę, że Polska i Niemcy do końca roku zrezygnują z dostaw rurociągiem Przyjaźń, to w praktyce Unia przestanie kupować 90 procent dotychczas sprowadzanej rosyjskiej ropy.

Jest zgoda w UE na szósty pakiet sankcji wobec Rosji embargo na import ropy! Porozumienie osiągnęli przywódcy 27 krajów na szczycie w Brukseli. Teraz jeszcze negocjowane będą szczegóły dotyczące wyłaczeń i rekompensat” – poinformowała na twitterze korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, załączając wpis przewodniczącego Rady Europejskiej. We wtorek spotkają się ambasadorowie państw członkowskich, by doprecyzować szczegóły i wpisać do dokumentów konkretne wyłączenia dla poszczególnych państw.

“Oprócz embarga na import ropy w szóstym pakiecie także odcięty od SWIFT-u zostaje Sberbank. Sankcjami zostaną objęte trzy rosyjskie media. Z moich informacji wynika, że są to Rossija 24, Rossija RTR i TV Centr International” – dodała Płomecka w kolejnym wisie. Rozszerzona ma być także czarna lista z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka jako pierwsza informowała, że na listę została wpisana Alina Kabajewa, matka dzieci Władimira Putina. Restrykcje obejmą także patriarchę Cyryla, zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

“I jeszcze jeden element szóstego pakietu sankcyjnego – potwierdzają się moje informacje sprzed 3 tygodni, że na czarnej liście jest Kabajewa​, matka dzieci Putina” – uzupełniła Płomecka.

“Konsekwentne działania dyplomatyczne przynoszą efekty. Wbrew pesymistycznym zapowiedziom mamy porozumienie: rosyjska ropa będzie objęta unijnymi sankcjami. Kluczowa wiadomość dla bezpieczeństwa Polski i Europy. Wsparcie dla suwerennej Ukrainy” – napisał z kolej premier Mateusz Morawiecki.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!