Wiadomości

Jest wniosek o areszt dla sprawcy zniszczenia krzyża w katedrze w Kwidzynie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kwidzyńska prokuratura skierowała do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie 44-latka, któremu zarzucono obrazę uczuć religijnych poprzez zniszczenie krzyża z kruchty katedry w Kwidzynie. Mężczyźnie postawiono też dodatkowe zarzuty, w tym grożenia swoim rodzicom.

O skierowaniu w czwartek do Sądu Rejonowego w Kwidzynie wniosku o trzymiesięczny areszt dla mężczyzny poinformował PAP prok. Mariusz Duszyński z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Wyjaśnił, że wniosek ten – motywowany m.in. obawą matactwa ze strony podejrzanego, zostanie rozpatrzony przez kwidzyński sąd w piątek rano.

W środę kwidzyńska policja postawiła 44-latkowi zarzut obrazy uczuć religijnych poprzez zniszczenie krucyfiksu, który wisiał w kruchcie kościoła św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie.

Duszyński poinformował PAP, że w czwartek mężczyźnie przedstawiono trzy dodatkowe zarzuty, z których dwa dotyczyły kierowania przez niego gróźb i naruszenia nietykalności cielesnej jego rodziców, a jeden – prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. Duszyński poinformował, że do wszystkich tych czynów miało dojść w pierwszych dniach maja br. Wyjaśnił, że za każdy z tych czynów kodeks karny przewiduje maksymalnie dwa lata więzienia.

Prokurator poinformował, że dodatkowe zarzuty były efektem zebrania przez policjantów zajmujących się sprawą zniszczenia krzyża dodatkowego materiału dowodowego. Duszyński wyjaśnił, że 44-latek nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu czynów i odmówił złożenia wyjaśnień.

Do aktu wandalizmu w katedrze położonej w centrum Kwidzyna doszło 3 maja. Ze ściany kościelnej kruchty zrzucony został krzyż. Krucyfiks połamano i podeptano, a do kropielnicy ktoś wlał najprawdopodobniej alkohol. 7 maja proboszcz kościoła zawiadomił o tej sprawie policję. Jeszcze tego samego dnia policjanci zatrzymali w tej sprawie 44-letniego mieszkańca powiatu kwidzyńskiego, który już wcześniej przewijał się w innych postępowaniach prowadzonych przez lokalną policję.

O akcie wandalizmu informowały w poniedziałek media. Portal gość.pl zacytował ks. Ignacego Najmowicza, proboszcza parafii św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie.

„W godzinach popołudniowych w kruchcie przy wejściu znaleźliśmy zniszczony i podeptany krzyż, a do kropielnicy wlana została jakaś silnie pachnąca ciecz, najprawdopodobniej alkohol” – opowiedział portalowi duchowny.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!