Wiadomości

Jest reakcja na skandaliczne słowa Kramka: „Składamy zawiadomienie do prokuratury”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Złożymy zawiadomienie do prokuratury na Bartosza Kramka z Fundacji Otwarty Dialog – poinformował Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu. Chodzi o słowa, jakich Kramek użył w „Gazecie Wyborczej” w stosunku do funkcjonariuszy Straży Granicznej – informuje portal TVP Info.

Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu poinformował, że w poniedziałek złoży zawiadomienie do prokuratury związane z wypowiedzią Bartosza Kramka z fundacji Otwarty Dialog. „Po naszym zawiadomieniu o znieważeniu funkcjonariuszy Straży Granicznej przez Martę Lempart ruszyło śledztwo” – przypomina Ośrodek.

Chodzi o słowa, jakich Kramek użył w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”, komentując sytuację na polsko-białoruskiej granicy i zatrzymanie byłego dziennikarza „GW” Pawła Wrabca za przemycanie imigrantów z Iraku.

Przypomnijmy, policjanci z Hajnówki zatrzymali w środę późnym popołudniem samochód osobowy. Podczas kontroli okazało się, że małżeństwo Polaków przewozi w nim dwóch obywateli Iraku, którzy nielegalnie przebywali na terenie naszego kraju. Był to Paweł Wrabec oraz jego żona Justyna Wolniewicz-Wrabec.

Zostały im postawione zarzuty pomocnictwa w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy przez cudzoziemców, zagrożone karą do ośmiu lat pozbawienia wolności.

– Paweł i Justyna są jednymi z wielu osób dobrej woli, które nie tylko angażują się w protesty prodemokratyczne, ale też jeżdżą na granicę, starając się pomóc potrzebującym. Tak, jak nakazuje polskie prawo, które nakłada obowiązek udzielenia pomocy osobom, których życie i zdrowie jest zagrożone – komentował Kramek.

– W sytuacji, jaka od wielu tygodni ma miejsce na granicy z Białorusią, mamy prawny i moralny obowiązek, by sprzeciwić się bezprawnemu stanowi wyjątkowemu i polityce rządu, która prowadzi do tego, że osoby, które potrzebują pomocy, są jej pozbawiane, a policja, straż graniczna i wojsko podejmują przeciwko nim przestępcze interwencje – mówił „Wyborczej”.

– Polityka rządu i działania polskich służb są po pierwsze bezprawne, po drugie zbrodnicze. To zatrzymanie jest pozbawione jakichkolwiek podstaw i potwierdza, że organy polskiego państwa będą prześladować aktywistów ratujących ludzi przed śmiercią. To jest praktyka skandaliczna. Paweł i Justyna są bohaterami, a na ławie oskarżonych powinni zasiąść prawdziwi przestępcy: Morawiecki, Kamiński z Wąsikiem, Błaszczak i komendant główny Straży Granicznej – powiedział mężczyzna.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!