Wiadomości

Jest nowy dowódca wojsk rosyjskich na Ukrainie. To “rzeźnik z Syrii”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ministerstwo obrony Rosji mianowało Siergieja Surowikina głównym dowódcą wojsk rosyjskich zaangażowanych w wojnę na Ukrainie – podają rosyjskie media. Wcześniej kierował on zgrupowaniem “Południe”.

Siergiej Surowikin został głównodowodzącym sił rosyjskich na Ukrainie. Informują o tym kremlowskie media, powołując się na ministerstwo obrony Rosji. Wcześniej kierował zgrupowaniem “Południe”. Był odpowiedzialny za strefę walki w Donbasie.

Surowikin od 2017 roku jest dowódcą Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej. Surowikin dowodził m.in. rosyjskimi wojskami w Syrii, wspierającymi reżim Baszara el-Asada. Podlegle generałowi siły dokonywały zmasowanego ostrzału miast, w których zginęły tysiące cywili. Jego działania sprawiły, że został nazwany “rzeźnikiem z Syrii”. Za służbę w Syrii Surowikin otrzymał tytuł Bohatera Rosji.

W rosyjskich mediach niezależnych generał jest przedstawiany jako bliski doradca wojskowy Władimira Putina. Do Surowikina – według niektórych źródeł – należała m.in. inicjatywa bombardowania cywilnej infrastruktury technicznej na Ukrainie. Surowikin brał również udział w konflikcie zbrojnym w Tadżykistanie oraz II wojnie czeczeńskiej.

Wcześniej zgrupowaniem wojsk rosyjskich kierował generał Ołeksandr Dwornikow. W lipcu media informowały jednak, że został zdymisjonowany. Miał go zastąpić generał-pułkownik Giennadij Żydko.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!