Wiadomości

Jerzy Urban został skazany za obrazę uczuć religijnych na 120 tys. zł grzywny

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jerzy Urban obraził uczucia religijne publikując w tygodniku „Nie” wizerunek karykaturalny Jezusa wpisany w drogowy znak zakazu – orzekł w środę Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa. Sąd skazał go za to na 120 tys. zł grzywny. Zobowiązał go nadto do pokrycia kosztów sądowych w wysokości 28 tys. zł..

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa wydał w środę wyrok w procesie, w którym redaktor naczelny tygodnika „Nie” Jerzy Urban został oskarżony o obrazę uczuć religijnych poprzez publikację w 2012 r. w prowadzonym czasopiśmie karykaturalnego wizerunku Jezusa z symbolem kultu Najświętszego Serca Jezusowego na piersiach, wpisanego w znak zakazu.

– W ocenie sądu uczucia religijne pokrzywdzonych poprzez zamieszczenie tego rysunku zostały obrażone. Oskarżony działał z zamiarem ewentualnym. Miał świadomość, że publikacja wizerunku Chrystusa w ogólnopolskim czasopiśmie odbiegająca od powszechnie przyjętego wizerunku może obrazić uczucia religijne osób mogących zapoznać się z tymże rysunkiem – podkreślił w uzasadnieniu wyroku sędzia Rafał Stępak.

Zdaniem sądu, stopień winy Urbana jest wysoki.

– Występek, którego dopuścił się oskarżony jest przestępstwem umyślnym. Oskarżony, pomimo przewidzenia skutków publikacji karykaturalnego wizerunku Chrystusa, godził się na to, że może on obrażać uczucia religijne chrześcijan. Nie sposób uznać, aby oskarżony z takim doświadczeniem życiowym nie zdawał sobie sprawy, z tego iż Najświętsze Serce Jezusowe jest przedmiotem kultu chrześcijańskiego – wskazał sędzia.

Wyrok jest nieprawomocny. Obrońca oskarżonego mec. Kazimierz Pawelec nie zgodził się z wyrokiem i argumentacją sądu. Zapowiedział też złożenie apelacji.

/dziennik.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!