Wiadomości

Jednostki syryjskie i rosyjskie szturmują stolicę ISIS

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

6 października jednostki syryjskie wspierane przez pododdziały rosyjskiego specnazu i lotnictwa rozpoczęły natarcie na miasto Majadin w prowincji Dajr az-Zaur, które pełni rolę nieformalnej stolicy Państwa Islamskiego, odkąd Kurdowie podjęli natarcie na Rakkę.

W natarciu bierze udział syryjski specnaz, czyli słynne „Tygrysy”, a także pododdziały 4 i 5 Brygad Zmechanizowanych syryjskiej armii oraz oddziały ochotnicze. W operacji mają też brać udział pododdziały rosyjskiego specnazu (SSO).

Dodajmy, że to właśnie w Majadinie mieli zostać przedwczoraj straceni dwaj żołnierze rosyjscy wzięci do niewoli pod wsią Asz-Szula.

Natarcie poprzedziła nawałnica artyleryjska, po czym oddziały rządowe zdobyły okolice elewatora i dawnego lotniska. Następnie syryjski podjął manewr na obejście podmiejskiej dzielnicy Sezam. W ciężkich walkach toczonych w zachodnich przedmieściach Majadina siły rządowe poniosły spore straty. Agencja AMAK poinformowała o zniszczeniu przez ISIS człogu T-72 i zlikwidowaniu „wielkiej liczby” syryjskich żołnierzu. Mimo to, do wieczora zachodnie przedmieścia Sezam i Balut znalazły się pod kontrolą wojsk rządowych.

Mnożą się doniesienia, że już połowa Majadina została oczyszczona z bojowników, a nawet pojawiły się sygnały, że całe miasto znajduje się pod kontrolą sił rządowych, jednakże wydaje się, że są one dalece przedwczesne. Z całą pewnością w rękach wojsk syryjskich wedle stanu na wieczór 6 października były zachodnie przedmieścia, przy czym toczyły one walki na skrajach dzielnic Al-Mulak i Maddija.

Należy podkreślić, że szturm Majadina wojska syryjskie podjęły w sytuacji, gdy położenie wzdłuż trasy Palmyra – Dajr az-Zaur mocno się skomplikowało i gdy oddziały ISIS zdołały odzyskać miasto Karaten. Pisaliśmy o tym tutaj:

ISIS skutecznie atakuje także w prowincjach Homs i Dajr az-Zaur

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!