Wiadomości

Jeden z kluczowych świadków w sprawie Sławomira Nowaka sypie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Minister Sprawiedliwości – Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro przedstawił podczas briefingu prasowego informacje na temat bieżących działań podejmowanych przez Prokuraturę, zarówno w śledztwie dotyczącym spółki GetBack, jak i w sprawie korupcji związanej z wykonywaniem prac z zakresu budowy i remontu dróg na Ukrainie.

Prokurator Generalny wskazał, iż Prokuratura Regionalna w Warszawie wydała postanowienie o przedstawieniu zarzutów Leszkowi Cz., który w okresie objętym zarzutami pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej Idea Bank S.A. i faktycznie bankiem tym zarządzał.

– Prokuratura Regionalna w Warszawie złożyła w sądzie wniosek o tymczasowe aresztowanie Leszka Cz., który jest podejrzany m.in. o popełnienie oszustw na kwotę ponad 130 milionów złotych wobec klientów Idea Banku S.A., którzy kupili obligacje GetBack. W razie wyrażenia przez sąd zgody na tymczasowe aresztowanie Leszka Cz. zostanie wystawiony za nim list gończy – poinformował Prokurator Generalny.

Wskazał, że jako Przewodniczący Rady Nadzorczej Idea Banku S.A. Leszek Cz. był zobowiązany, zarówno na podstawie statutu banku, jak i przepisów Kodeksu spółek handlowych i prawa bankowego, do pełnienia swojej funkcji w sposób uczciwy i rzetelny. Z obowiązku tego się nie wywiązał, wyrażając wbrew obowiązującym przepisom zgodę na sprzedaż przez Idea Bank obligacji korporacyjnych GetBack S.A. Leszek Cz. był świadomy, że Idea Bank S.A. nie miał wymaganego zezwolenia KNF na prowadzenie takiej działalności, a także, że klienci byli wprowadzani w błąd co do gwarancji zysku i bezpieczeństwa inwestycji w obligacje GetBack.

Sprzedaż obligacji przez Idea Bank jest jednym z kilkunastu wątków postępowania dotyczącego spółki GetBack, w tym wyrządzenia tej spółce wielomilionowej szkody majątkowej. Wszczęte 24 kwietnia 2018 roku postępowanie jest objęte zwierzchnim nadzorem Prokuratora Krajowego. Prowadzi je kilkunastoosobowy zespół śledczy, w skład którego wchodzą prokuratorzy z Prokuratury Regionalnej w Warszawie, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Komendy Stołecznej Policji oraz analitycy kryminalistyczni. Dotychczas śledztwie zarzuty usłyszało już ponad 70 osób, w tym wszyscy członkowie zarządu GetBack.

Podczas dzisiejszego briefingu Prokurator Generalny poinformował również o nowych ustaleniach w śledztwie dotyczącym byłego Ministra Transportu Sławomira N. Wskazał, że skala popełnianych przestępstw korupcyjnych była większa niż przyjęto to w pierwotnych zarzutach, dlatego też Prokuratura zamierza w najbliższym czasie uzupełnić te zarzuty o nowe, ustalone kwoty. Przedstawione podejrzanemu dotychczas zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej opiewają na kwotę ponad 1,3 miliona złotych. Ponadto Prokurator Generalny poinformował, że w sprawie Sławomira N. pojawiają się wątki korupcyjne dotyczące osób z bliskiego otoczenia PO.

Jak mówił dziś Zbigniew Ziobro, „smutne to, ale niestety prawdziwe, że tacy wysoko oceniani przez Donalda Tuska współpracownicy powodują tak wielki wstyd dla Polski, który będzie związany z ujawnieniem kolejnych materiałów dowodowych, jakie prokuratura poczyniła w tej sprawie”.

– Pan Sławomir N., który miał nieść na Ukrainę polską pomoc, polskie wsparcie, też i pokazywać europejskie standardy w obszarze moralności i etyki w życiu publicznym, pokazał coś zgoła niestety innego. Niestety nie możemy być dumni z wkładu ministra N. w budowania nie tylko dróg i autostrad, ale też i standardów etyki elementarnej uczciwości w życiu publicznym – mówił Ziobro

Do chwili obecnej w śledztwie, poza Sławomirem N., zarzuty usłyszało 6 osób, w tym 3 z Ukrainy. Podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, żądania i przyjmowania korzyści majątkowych w znacznych wartościach oraz prania brudnych pieniędzy.

Wobec 4 podejrzanych, zastosowany został środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania oraz dokonano zabezpieczeń majątkowych na łączną kwotę ponad 7,5 miliona złotych, na poczet przepadku uzyskanych korzyści i kary grzywny.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!