Polska Wiadomości

Bank ING jest oskarżany o pranie pieniędzy rosyjskich i ukraińskich oligarchów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal money.pl rosyjscy i ukraińscy oligarchowie prali ogromne pieniądze za pośrednictwem polskiego banku, przepuszczając przez jego konta setki milionów dolarów. Dziennikarskie śledztwo ujawnia szokujące fakty.

W Nieuwegein, 60-tysięcznym mieście w środkowej Holandii, działa spółka Schildershoven Finance pośrednictwa finansowego, przez którą przechodziły setki milionów dolarów do firm na Cyprze i w rajach podatkowych. Druga spółka to Tristane Capital z Amsterdamu. Tak rosyjscy i ukraińscy oligarchowie wyprowadzali ze swoich krajów ogromne pieniądze.

Jak podaje “Wyborcza”, Schildershoven i Tristane miały konta rozliczeniowe w ING Banku Śląskim, z których – zdaniem amerykańskich kontrolerów finansowych – wychodziły podejrzane transakcje.

Obie spółki były europejskimi kontrahentami tzw. Moscow Mirror Network. Firmy prowadziły nielegalne przepływy pieniędzy wspierających przestępczość i korupcję na świecie.

Dokumenty FinCEN-u, z którymi zapoznała się “Wyborcza”, wskazują, że ING Bank Śląski mógł posłużyć holenderskim spółkom do prania pieniędzy w latach 2013-14. Niewykluczone jednak, że współpraca trwała jeszcze w 2018, choć ostatnia z podejrzanych operacji, której przyglądał się FinCEN i o której wiedzą dziennikarze, odbyła się w 2016 r.

W 2014 r. przez konta ING Banku Śląskiego przerzucono prawie 307 mln dolarów. Każda z 76 transakcji nosiła tytuł: “płatność zgodnie z umową”.

Z wewnętrznych raportów FinCEN-u wynika, że przynajmniej część wypranych przez Moscow Mirror Network pieniędzy zasiliła organizacje przestępcze. W całej aferze wyprowadzonych zostało ok. 10 miliardów dolarów.

W aferę zamieszani są m.in. Igor Putin, kuzyn prezydenta Rosji, oraz Arkady i Borys Rotenbergowie, zaprzyjaźnieni z prezydentem oligarchowie objęci amerykańskimi sankcjami.

The FinCEN Files (dokumenty FinCEN-u) – to 16-miesięczne śledztwo prowadzone przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych, portal BuzzFeed i 110 redakcji z 88 krajów.

Zostało oparte na analizie ponad 2,6 tys. tajnych dokumentów pochodzących z Financial Crime Enforcement Network (FinCEN), czyli biura śledczego amerykańskiego Departamentu Skarbu, a także na innych źródłach i dziesiątkach wywiadów.

Jak podaje “Wyborcza”, ING Bank Śląski odmawia komentarza ws. transakcji spółki Schildershoven, zasłaniając się tajemnicą bankową.

Co wy na to?

Opracowanie: Paweł Orlikowski

Źródło: money.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!