Wiadomości

Jasina: Zełenski powinien przeprosić. Zwarycz: Próby narzucania czegoś Ukrainie są nieakceptowalne

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina stwierdził, że prezydent Zełenski powinien przeprosić za Wołyń. Na słowa te odpowiedział ambasador Ukrainy w Polsce.

Rzecznik polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina komentował w rozmowie z Onetem zbliżającą się 80. rocznicę rzezi wołyńskiej. Jak tłumaczył Jasina, dotychczas strona ukraińska nie przeprosiła za tragiczne wydarzenia z 1943 roku.

– Prezydent Zełenski także ma wiele innych spraw na głowie. Ja tutaj niczego nie usprawiedliwiam, ale po prostu staram się zrozumieć. To jest też cecha dyplomacji. To nie jest rzecz ciągle dla Ukraińców najważniejsza, ciągle to zrozumienie jest zbyt słabe. Jestem dobrej myśli, że ta 80. rocznica coś zmieni – mówił rzecznik MSZ. Jasina został też wprost zapytany, czy prezydent Wołodymyr Zełenski powinien przeprosić za rzeź wołyńską.

– Tego nie zrobiło państwo ukraińskie, ale prezydent Zełenski powinien wziąć jako Ukraina jednak większą odpowiedzialność – tłumaczył rzecznik MSZ. Dopytany co dokładnie powinien powiedzieć przedstawiciel Ukrainy, stwierdził: “Przepraszam i proszę, prosimy o wybaczenie. Ta formuła bardzo dobrze działa w przypadku polsko-ukraińskich stosunków, a jej jest ciągle mało”.

Słowa Jasiny wywołały ostrą reakcję ambasadora Ukrainy w Polsce. Z tweetów Wasyla Zwarycza jasno wynika, że presja nie strony Polski nie wpłynie na sformułowanie przeprosin przez Wołodymyra Zełenskiego.

“Jakiekolwiek próby narzucania Prezydentowi Ukrainy czy Ukrainie co musimy w sprawie wspólnej przeszłości są nieakceptowalne i niefortunne. Pamiętamy historię i apelujemy o szacunek a wyważenie w wypowiedziach, szczególnie w trudnych realiach ludobójczej agresji rosyjskiej. Co więcej, dobrze znana formuła prawdziwego pojednania w stosunkach ukraińsko-polskich, która została przyjęta przez hierarchów naszych Kościołów, brzmi: ‘wybaczamy i prosimy o wybaczenie'” – napisał dyplomata na Twitterze.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!