Świat Wiadomości

Japonia przeprowadza największe ćwiczenia prowadzenia operacji desantowych od zakończenia drugiej wojny światowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl 14 listopada Japońskie Siły Samoobrony rozpoczęły ćwiczenia z zakresu prowadzenia operacji desantowych z morza. Są prowadzone na izolowanej wyspie i największej z japońskich wysp.

Portal Nevalnews.com pisze o największych amfibijnych ćwiczeniach wojskowych Japończyków od czasu zakończenia drugiej wojny światowej i uznaje je za element „prężenia muskułów” do którego Japońskie Siły Samoobrony uciekają się w ostatnich latach coraz częściej. Ćwiczenia prowadzone na wyspie Tane-gashima w archipelagu Ōsumi, w pobliżu miasta Misawa na wyspie Honsiu a także wyspie Okidaitō-jima (ćwiczenia ogniowe) rozpoczęły się 14 listopada i potrwają do czwartku. Siły Morskie ćwiczą już od 11 listopada.

W ćwiczeniach bierze udział łącznie 1500 żołnierzy należących do Sił Lądowych, Powietrznych i Morskich. Ich scenariusz zakłada desant wroga na jedną z japońskich wysp i konieczność jej odbijania a następnie obrony przed kolejnymi atakami przeciwnika.

W ramach nich 11 listopada okręty ostrzelały cele na Okidaitō, a samoloty wojskowe przeprowadziły nalot na cele koło Misawy. Na Tane-gashimie przećwiczono natomiast desant morski i rozpoznanie. Następnie stawiacze min ćwiczyły przygotowanie blokady podejścia do tej wyspy. W następnym dniach Japończycy przeprowadzili desant oddziałów piechoty zmotoryzowanej wyposażanej w ciążki sprzęt oraz umacnianie się na pozycjach obronnych na wybrzeżu.

Jednocześnie z ćwiczeniami w terenie aż 32 tys. żołnierzy oraz funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa zaangażowanych było w ćwiczenia gotowości do odpierania zagrożeń z dziedziny wojny elektronicznej i cyberwojny.

Portal przypomina, że zmiana sytuacji strategicznej na Dalekim Wschodzie doprowadziła do powołania przez Japońskie Siły Samoobrony Amfibijnej Brygady Szybkiego Reagowania gotowej do działania zarówno przeciwko celom na morzu jak i przeprowadzania manewrów desantu z morza.

Japonia stopniowo wycofuje się z polityki pacyfistycznej, przewidzianej przez konstytucję narzuconą im przez USA po wojnie. Japończycy wydaję też coraz większe sumy na nowe rodzaje uzbrojenia.

Co o tym myślicie?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!