Świat Wiadomości

Japonia planuje budowę 22 nowych elektrowni węglowych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal wnp.pl nie wszystkie rozwinięte kraje odchodzą od węgla. Japonia planuje wybudować 22 nowych elektrowni węglowych w 17 różnych lokalizacjach w ciągu najbliższych pięciu lat.

Jak podaje New York Times, nowe elektrownie emitowałyby łącznie tyle samo CO2 rocznie, ile wszystkie samochody osobowe sprzedawane w Stanach Zjednoczonych.

Wg dziennika, tylko w 2020 r. w Japonii uruchomionych zostanie pięć nowych elektrowni węglowych,

Rozwój energetyki węglowej w Japonii to efekt katastrofy w elektrowni jądrowej Fukushima w 2011 r. Amerykańska gazeta zwraca uwagę, że aktywiści ekologiczni w Japonii większą uwagę przywiązywali do krytykowania energetyki jądrowej niż węglowej.

Na mocy porozumienia paryskiego Japonia zobowiązała się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 26 procent do 2030 r. w porównaniu do poziomów z 2013 r.

W roku 2020 w stolicy Japonii, Tokio, odbędą się letnie igrzyska olimpijskie. New York Times zaznacza, że Japonia wykorzysta olimpiadę do podkreślenia przejścia na gospodarkę bardziej odporną na zmiany klimatu i zamierza pokazać przy tej okazji energetyczne innowacje. Organizatorzy olimpiady zapowiedzieli, że energia elektryczna na igrzyska będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Po katastrofie w Fukushimie w 2011 r. Japonia bardzo mocno ograniczyła produkcję energii w elektrowniach jądrowych. Od tego czasu wzrosła produkcja energii w źródłach węglowych i gazowych.

Japonia rozwija również odnawialne źródła energii, ale nie są one w stanie pokryć zapotrzebowania na energię.

Autor: Dariusz Ciepiela
Greta nie będzie zadowolona…
Źródło: wnp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!