Wiadomości

Jakubiak o swojej partii: Drzwi dla Pawła Kukiza są otwarte

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Federacji dla Rzeczypospolitej, nowej partii, którą zakładamy, są otwarte drzwi dla Pawła Kukiza i on o tym wie – zaznaczył poseł Kukiz’15, a obecnie poseł niezrzeszony Marek Jakubiak. Zapowiedział, że w środę lub czwartek przedstawi osoby zaangażowane w tworzenie nowego ugrupowania.

Marek Jakubiak przyznał, że w połowie tygodnia, najpewniej w środę lub czwartek, w Sejmie odbędzie się konferencja prasowa zapowiadająca stworzenie Federacji dla Rzeczypospolitej, nowej partii, którą zakłada m.in. były poseł Kukiz’15. – To nie Jakubiak chce zakładać tę partię, ale kilka osób i te osoby na konferencji prasowej ze mną ogłoszą powstanie nowej partii – powiedział.

Na konferencji ma zostać przedstawiony również program nowej partii. – To będzie program w pigułce. On już jest napisany, natomiast ja, ponieważ jestem demokratą, chciałbym to z moimi kolegami przedyskutować – powiedział.

– Federacja ma skupiać różne poglądy we własnych szeregach – od wolnościowych, poprzez centrowe do prawych – powiedział. Nie zarzekam się, że z tymi będę współpracować, a z tymi nie będę. Od tego będzie demokratyczny ustrój wewnątrzfederacyjny, żeby decydować o profilu działania, o sposobach działaniach – dodał.

Jakubiak przyznał, że Federacja dla Rzeczypospolitej ma skupiać stowarzyszenia czy partie, które samodzielnie nie dałyby rady wejść do Sejmu. Zapytany, czy w nowej partii mogłoby się znaleźć miejsce dla Obozu Narodowo-Radykalnego, odpowiedział: „Jeżeli chodzi o ONR, to tutaj decyzję będzie podejmować zarząd”. – Nie chcielibyśmy iść w skrajności. Skrajności są potrzebne, ale niekoniecznie w polityce – zaznaczył.

Jakubiak przyznał, że nie wyklucza też koalicji z Januszem Korwin-Mikkem.

Dopytywany, czy znalazłoby się miejsce dla lidera ruchu Kukiz’15 Pawła Kukiza, odpowiedział: „Dla Pawła mamy zawsze drzwi otwarte i on o tym wie, że zawsze do Federacji może przystąpić”. Jakubiak przyznał, że w przyszłym programie jego partii część postulatów będzie spójnych z ideami Kukiz’15.

Zapytany, na jakim etapie jest obecnie zakładanie Federacji dla Rzeczypospolitej, przyznał, że zbierane są teraz podpisy pod wnioskiem o rejestrację partii.
– Budowane są struktury ogólnopolskie. Struktura Federacji jest podzielona na okręgi i województwa – powiedział.

Przyznał, że liczy, że podobnie jak w zakładanym przez część posłów ruchu Kukiz’15 stowarzyszeniu Endecja, jego nowe ugrupowanie zyska podobną popularność. „Endecja była wielkim sukcesem na samym początku, ponieważ w ciągu dwóch miesięcy przystąpiło do niej blisko cztery tysiące osób. Mam nieodparte wrażenie, że powtórzymy ten sukces”.

Jakubiak przyznał, że pierwszym sprawdzianem dla Federacji dla Rzeczypospolitej będą przyszłoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego, a kolejnym wybory do Sejmu i Senatu.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!