Wiadomości

Jakimi siłami dysponują na granicy z Ukrainą Rosjanie i co mogą im przeciwstawić Ukraińcy?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Obecnie na granicy z Ukrainą skoncentrowane są 150 Dywizja Zmotoryzowana Południowego Okręgu Wojskowego, 3 Dywizja Zmotoryzowana Zachodniego Okręgu Wojskowego oraz 74 Brygada Zmotoryzowana Centralnego Okręgu Wojskowego. Na Krymie znajdują się 126. Brygada Zmotoryzowana Obrony Wybrzeża, 810. Brygada Morska i 56. Brygada Desantowo-Szturmoowa.

Siły te stanowią poważne zagrożenie, ale niewystarczające do przeprowadzenia głębokiej operacji ofensywnej. Jednak Rosja od 2014 r. prowadzi reformę wojskową w celu zwiększenia liczby sił naziemnych.

Siły ukraińskie obejmują dwie brygady czołgów, trzynaście brygad zmechanizowanych, dwie górskie szturmowe, pięć desantowo-szturmowych, dwie morskiej piechoty, a także szereg samodzielnych jednostek – w sumie daje to około 80 batalionowych grup taktycznych.

Oczywiście Rosja ma znaczną przewagę w wielu rodzajach broni i sprzętu wojskowego. Ukraińskie batalionowe grupy taktyczne są nie w pełni ukompletowane, brakuje im amunicji, sprzętu i mobilności.

W odróżnieniu od Ukrainy, gdzie nie ma logicznej konstrukcji wojskowej, Rosja wdraża jasną doktrynę militarną, co daje duże korzyści w organizacji i szkoleniu bojowym.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!