Wiadomości

Jakie będą konsekwencje przeformowania suwalskiego dywizjonu w pułk?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Utworzenie nowej jednostki wiąże się przede wszystkim ze zwiększeniem liczby żołnierzy, którzy stacjonują w Suwałkach, pojawi się też nowy sprzęt.

Szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał decyzję o przeformowaniu 14. Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej w 14. Suwalski Pułk Przeciwpancerny. To w pewnym stopniu powrót do stanu sprzed 11 sierpnia 2010 roku, kiedy to stacjonujący w Suwałkach 14 Pułk Artylerii Przeciwpancernej został przeformowany w 14 Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej, który to wszedł w skład 11 Mazurskiego Pułku Artylerii im. gen. Józefa Bema.

O sprawie pisaliśmy wczoraj:

14. Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej przeformowany został w 14. Suwalski Pułk Przeciwpancerny

– Moja misja jako ministra obrony narodowej koncentruje się na tym, aby Wojsko Polskie było liczniejsze, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i aby było silnie osadzone w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił. – Stąd dzisiejsza decyzja o rozpoczęciu formowania pułku przeciwpancernego w Suwałkach. Przesmyk suwalski to miejsce szczególne, bo żołnierze, którzy tu stacjonują, będą stanowili pierwszą zaporę w przypadku agresji – podkreślił minister Błaszczak.

Jak zauważa portal Polska Zbrojna, utworzenie nowej jednostki wiąże się przede wszystkim ze zwiększeniem liczby żołnierzy, którzy stacjonują w Suwałkach. Obecnie jest to 150 wojskowych, w pułku ma ich służyć nawet sześć razy więcej. Minister podkreślił, że trwa kampania „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”, która ma na celu zachęcenie społeczeństwa do wstępowania w szeregi armii.

Szef MON poinformował także, że suwalska jednostka będzie wyposażona w nowoczesny sprzęt. Obecnie artylerzyści z Suwałk podczas służby korzystają z samobieżnych wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M14 Malutka, które wkrótce zamienią na wyrzutnie pocisków kierowanych Spike. Żołnierze już rozpoczęli szkolenie, które przygotuje ich do korzystania z nowego uzbrojenia.

/polskazbrojna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!