Wiadomości

Jaka będzie zima w tym roku? Opublikowano długoterminową prognozę pogody

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nadchodząca zima ma być podobna do tych, które znamy z ostatnich lat – tak wynika z długoterminowej prognozy pogody Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W prognozach nie widać ani długotrwałych i silnych mrozów, ani intensywnych opadów śniegu.

– Temperatura powietrza i miesięczna suma opadów powinny kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020 – dodał synoptyk. Odchyleniem od normy będzie nieco wyższa suma opadów na północy Polski w styczniu.

Podobna sytuacja będzie w lutym, marzec z kolei ma być nieco cieplejszy niż średnia z ostatnich ponad 30 lat. Ponadto – jak sugerują niektóre tegoroczne modele – Święta Bożego Narodzenia mogą być mroźne i śnieżne. – Tydzień od 19 do 25 grudnia ma być z ujemną anomalią temperaturową względem średniej wieloletniej – powiedział synoptyk.

Pierwsze mocne oznaki zimy czekają nas już w czwartek. IMGW ostrzega, że przed nami pierwsze tej jesieni silne obciążenie organizmu zimnem Po wielu dniach z ciepłym, jak na tę porę roku, środowiskiem termicznym w Polsce, spodziewamy się wyraźnego ochłodzenia.

“Od czwartku zmiana pogody, będzie więcej słońca, ale chłodno. Temperatura spadnie poniżej zera i na północy kraju może pojawić się deszcz ze śniegiem i śnieg” – poinformował IMGW. Jak dodaje “czas na zmianę opon na zimowe zwłaszcza w Polsce wschodniej”. W weekend nocami może być prawie minus dziewięć. Ochłodzenie potrwa mniej więcej do 25 listopada.

/Polskie Radio/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!