Wiadomości

Jak ułatwić imigrantom życie w Szwecji, by jeszcze chętniej się tam osiedlali?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Co prawda niedługo znajomość języka szwedzkiego nie będzie w Szwecji nikomu do szczęścia potrzebna, ale na razie wciąż jeszcze do czegoś się on tam przydaje. A że wielu imigrantów języka szwedzkiego nie zna, więc koncern Nokia we współpracy z Microsoftem i Tele2 postanowiły wyjść im naprzeciw…

Chodzi – jak donosi portal dobreprogramy.pl – o realizację słynnego sloganu fińskiej firmy: Connecting People. Pod nazwą Call Together ruszył wspólny projekt Nokii, Microsoftu i szwedzkiego telekomu Tele2, którego celem jest ułatwienie imigrantom z Syrii osiedlania się w Szwecji.

Jednym z kluczowych wyzwań na drodze do osiedlenia imigrantów z Bliskiego Wschodu w chętnych temu państwach UE jest komunikacja. Znajomość arabskiego jest na Starym Kontynencie póki co znikoma, sami zaś imigranci nie tylko nie mówią zaś w językach narodowych, takich jak szwedzki czy niemiecki, ale też nawet nie znają współczesnej interlingwy, angielskiego.

Call Together ma pomóc w rozwiązaniu tego problemu, do komunikacji międzyludzkiej angażując maszynowe tłumaczenie. Niedawno Microsoft wprowadził do Bing Translatora obsługę syryjskiego dialektu języka arabskiego, w parze z językiem angielskim. Nokia, wykorzystując technologię Microsoftu opracowała na tej podstawie usługę telefoniczną, która zapewnia tłumaczenie w czasie rzeczywistym z syryjskiego arabskiego na angielski i vice versa. Usługa oferowana będzie za darmo w sieci szwedzkiego operatora Tele2.

Obecnie projekt jest na etapie pilotażowym, testują go, jak to określono, cztery pary przyjaciół, zestawione z młodych Szwedów i Szwedek oraz świeżo przybyłych gości z Bliskiego Wschodu. Peter Wennerström, szef skandynawskiego oddziału Nokii, stwierdził że jest kluczową sprawą, aby ludzie żyjący w Szwecji mogli zrozumieć i zaangażować się w funkcjonowanie społeczeństwa, bez względu na to, w jakim języku mówią.

W ten sposób moment, w którym znajomość języka szwedzkiego w Szwecji nie będzie nikomu do niczego potrzebny, stanie się bliższy.

/dobreprogramy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!