Felietony

Jak przetrwać w zimowych warunkach w górach? – tak ćwiczyli żołnierze 5 batalionu strzelców podhalańskich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Żołnierze 5. batalionu strzelców podhalańskich doskonalą umiejętności przetrwania w niskich temperaturach. Batalion wchodzi w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, która za kilka miesięcy podporządkowana zostanie dowództwu 18 Dywizji Zmechanizowanej z Siedlec.

W 5. batalionie strzelców podhalańskich zorganizowany został kurs przetrwania w niskich temperaturach. Zajęcia odbyły się w terminie 04. – 08.02. 2019 roku, z częścią praktyczną w Bieszczadach. Cele szkoleniowe zakładały naukę wykorzystywania wyposażenia osobistego, podręcznego sprzętu, zasobów i warunków terenowych do przetrwania w niskich temperaturach, budowy doraźnych schronień w warunkach zimowych, konstruowania prowizorycznego sprzętu pomocnego do poruszania się w terenie z dużą pokrywą śnieżną, działania po sytuacji alarmowej wpadnięcia do wody w warunkach zimowych oraz poruszania się w terenie górskim przy użyciu sprzętu etatowego i improwizowanego.

Żołnierze batalionu kultywując tradycje wojsk wysokogórskich (kompanii wysokogórskiej) mają być przygotowani, aby szybko zaadoptować się do otaczającej aury i umieć zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa oraz poznać własne możliwości. Przed praktycznym wykorzystaniem umiejętności ugruntowano wiedzę teoretyczną z zakresu ratownictwa medycznego, psychologicznych aspektów przebywania w niskich temperaturach, budowy schronień, rakiet śnieżnych, sytuacji kryzysowej (załamanie się lodu w czasie marszu) – samoratownictwo oraz poruszania się na nartach ski tourowych w terenie górskim.

Podczas szkolenia przemyscy Podhalańczycy wykazali się silną wolą, wysoką odpornością swojej psychiki oraz wysokim poziomem wytrzymałości, co pokazano poprzez zdarzenie załamania lodu.

/5bsp.wp.mil.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!