Felietony

Jak blisko im mentalnie do niemieckich nazistów…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dla niemieckich nazistów Polacy byli godnymi pogardy podludźmi (Untermenschen). Dziś też są tacy, którzy z podobną pogardą mówią o Polakach i gotowi są ,,polskim podludziom” przypisywać najgorsze cechy i oskarżać ich o wszelkie możliwe zbrodnie. Taka myśl mnie naszła pod wpływem wywodów takich ludzi jak chociażby prof. Jan Grabowski…

Bo jak można skomentować słowa prof. Grabowskiego, który w programie Tomasza Lisa wygadywał takie rzeczy o Polakach, że momentami można było nabrać wątpliwości, czy w swej nienawiści wręcz nie przebił niemieckich nazistów?

Z pasją opowiadał Grabowski, jak to rzekomo podczas niemieckiej okupacji Polacy masowo polowali na Żydów.

– To było takie pospolite ruszenie. Rzeczywiście, obok tego były organizacje Polaków, które włączały się w polowania na Żydów, wydawanie ich – pluł się Grabowski.

Z wyraźną pogardą wyrażał się też o ryzykujących życiem Polakach, którzy Żydów ratowali, a których – wbrew kłamstwom wygłaszanym przez niego i przez Barbarę Engelking – były setki tysięcy.

– Ten wysiłek ratowania był wynikiem indywidualnych decyzji. Bardzo rzadko był to wynik jakiejś większej strategii – kłamał Grabowski.

– Obecne władze wyzwoliły siły nad którymi przypuszczam nikt nie jest w stanie teraz zapanować. Pytanie, dokąd one nas zaprowadzą. (…) To są faszyści. Jeżeli mówimy o organizacjach w rodzaju ONR, to są to organizacje wsparte o etos faszystowski i one się tego nie wypierają – bredził.

A przecież mentalnie do nazistów najbliżej jest właśnie jemu…

Wojciech Kempa

Czytaj też:

Ostatni gryps z KL Auschwitz

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!