Wiadomości

Jacek Sasin: Zwiększymy wydobycie węgla w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zwiększenie wydobycia węgla jest niezbędne dla bezpieczeństwa energetycznego Polski – mówił wicepremier Jacek Sasin.

Minister aktywów państwowych przypomniał, że w Polsce jeszcze niedawno był “kurs na wygaszanie górnictwa węgla kamiennego”. – To oznaczało maksymalne ograniczanie inwestycji – mówił Jacek Sasin w programie “Sedno sprawy” w Radiu Plus. Ocenił, że teraz te inwestycje “są niezbędne”.

– W tej chwili, oczywiście, te inwestycje, żeby zwiększyć wydobycie, będą niezbędne i będziemy je robić – to chcę bardzo wyraźnie powiedzieć – podkreślał wicepremier. Dodał, że jest to kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Sasin zaznaczył, że będą zachęty dla górników, by pracowali w godzinach nadliczbowych lub w soboty.

Zdaniem ministra, nie obędzie się bez importu węgla. – Oczywiście, niezbędny będzie import, tylko z innych kierunków niż rosyjski. Dzisiaj z Rosji do Polski płynie ok. 8 mln ton węgla. (…) Mamy już ustalenia z partnerami zagranicznymi dotyczące importu z innych krajów – tłumaczył Sasin.

Na pytanie, czy polskie wydobycie można zwiększyć o 1-5 mln ton rocznie, minister aktywów państwowych odpowiedział, że obecnie “raczej w tych niższych skalach”.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!