Wiadomości

Jacek Sasin: Zamykanie kopalń jest procesem nieuchronnym

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Proces zamykania kopalń jest procesem nieuchronnym; zarząd PGG przygotował plan, który przewidywał zamknięcie czterech nierentownych kopalń, ale szukamy rozwiązań mniej społecznie dotkliwych – poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

O sytuację w polskim górnictwie wicepremier pytany był w czwartek w internetowej części rozmowy RMF FM.

Wicepremier podkreślał, że wcześniej mówił o tym, że żadna z kopalń nie zostanie zamknięta w kontekście tymczasowego zawieszenia ich działalności ze względu na pandemię koronawirusa.

„I tak się stało, żadna kopalnia nie została zamknięta” – powiedział.

„Zawsze też podkreślałem, że proces zamykania kopalń jest procesem nieuchronnym” – dodał.

Jak mówił, na ten temat prowadzone są rozmowy ze stroną społeczną.

„Przyjęliśmy zasadę w rządzie, że podejmujemy decyzję w dialogu z naszymi partnerami społecznymi, dlatego od ponad miesiąca toczymy intensywny dialog ze związkami zawodowymi i szukamy rozwiązań” – wskazał Jacek Sasin.

„Na moje zlecenie został przygotowany plan przez zarząd PGG, który rzeczywiście przewidywał m.in. – w ramach różnych działań oszczędnościowych – zamknięcie czterech kopalń, które generują zdecydowaną większość strat” – poinformował.

Jak wskazał, ten plan był początkiem rozmów ze stroną społeczna.

„Szukamy rozwiązań mniej społecznie dotkliwych” – przyznał.

Pod koniec lipca w Katowicach podczas spotkania związkowców z zarządem PGG oraz wicepremierem Jackiem Sasinem powołano zespół, który do końca września ma wypracować rozwiązania dla pogrążonej w kłopotach Polskiej Grupy Górniczej oraz całej branży.

Zespół ma m.in. przeanalizować możliwości produkcji energii elektrycznej z węgla w perspektywie krótkoterminowej oraz inwestycje w energetyce i górnictwie – szczególnie te ukierunkowane na wysokosprawną i niskoemisyjną energetykę. W agendzie prac zespołu znajdą się także kwestie związane z polityką klimatyczną oraz wyjaśnienie roli gazu ziemnego, odnawialnych źródeł energii i węgla kamiennego w miksie energetycznym.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!