Wiadomości

Izraelski portal: To był pierwszy wspólny atak sił powietrznych Izraela i Arabii Saudyjskiej na irańskie cele w Syrii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ostatnia fala ataków na irański kompleks wojskowy w rejonie miasta Abu Kemal w Syrii był wspólną operacją sił powietrznych Izraela i Arabii Saudyjskiej – donosi specjalizujący się w tematyce wojskowej izraelski portal debka.com, powołując się na informacje pochodzące ze źródeł wojskowych.

Izraelski porta dodaje, że celem operacji był bazy brygad Al Kuds, centra dowodzenia, magazyny z pociskami i amunicją, które Iran założył w pobliżu granicy syryjsko-irackiej, a także irackie szyickie bojówki i libańskiego Hezbollahu. Według portalu, 100 żołnierzy i bojowników zginęło podczas wspólnej operacji, a kilkaset zostało rannych.

Izraelski portal dodaje następnie, że zachodnie źródła wojskowe podają, iż „niezidentyfikowane” bezzałogowe statki powietrzne zaobserwowane ostatnio nad miejscami koncentracji sił irańskich w Syrii należą do Arabii Saudyjskiej. Jeden z dronów został zestrzelony w czwartek.

Źródła te dodają, że USA zapewniają ochronę powietrzną, a także prowadzą wywiad, ale w żaden inny sposób nie ingerują w tę pierwszą saudyjsko-izraelską współpracę wojskową. Podkreślono, że działania te stanowią konsekwencję decyzji prezydenta Donalda Trumpa, który postanowił wstrzymać się od bezpośredniej akcji wojskowej USA w odwecie za atak na saudyjskie instalacje naftowe w Abqaiq i na polu naftowym Kurais w ubiegłą sobotę. Wygląda na to – dodaje portal debka.com – że Trump czeka, chcąc zobaczyć, jak potoczy się wciąż trwająca ofensywa izraelsko-saudyjska przeciwko Iranowi.

Źródło:
https://www.debka.com/first-israeli-saudi-air-force-collaboration-for-demolishing-irans-abu-kamal-complex/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!