Europa Wiadomości

Izraelski ambasador na Ukrainie stanowczo sprzeciwia się gloryfikacji UPA i Bandery

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal dzienniknarodowy.pl owy ambasador Izraela na Ukrainie nazwał narodowych bohaterów tego kraju „stanowiącymi historycznie horror dla Żydów” – informuje Żydowska Agencja Telegraficzna (JTA).

Joel Lion wypowiedział się surowo przeciwko rehabilitacji przez władze Ukrainy różnych postaci z czasów II wojny światowej w wywiadzie dla „Radia Swoboda”.

– Takie postacie jak Stepan Bandera i Roman Szuchewycz są powszechnie postrzegani jako bohaterowie, którzy walczyli o niepodległość Ukrainy, ale my widzimy ich jako morderców Żydów – powiedział dyplomata.

Izrael w dużej mierze milczał o ostatnich ukraińskich wysiłkach na rzecz rehabilitacji osób postrzeganych jako współsprawców Holokaustu i powstrzymał się od potępienia ustawy z 2015 r.,ustalającej ich status jako bohaterów narodowych.

– Dialog powinien być trwać między nami, abyśmy mogli zobaczyć, że możemy mówić otwarcie o tym złym okresie, ponieważ kwestie te zawsze będą pojawiać się w dialogu ukraińsko-izraelskim. To bardzo potrzebny dialog – powiedział Lion. – Oczekujemy, że nasi ukraińscy przyjaciele zrozumieją nasze emocje. Możesz kultywować pamięć historyczną i odsłaniać pomniki ale zawsze będzie istniała percepcja pamięci historycznej.

Holokaust na Ukrainie (jak i w całym ZSRS) charakteryzował się tym, że większość Żydów rozstrzelano podczas wielkich egzekucji w pobliżu miejsc ich zamieszkania i zakopano w „dołach śmierci” mieszczących tysiące ofiar. Wyjątkiem było 345 tys. osób, głównie galicyjskich Żydów, wywiezionych do obozów śmierci i zagazowanych.

W “oczyszczających akcjach” wraz z Niemcami oraz samodzielnie brały udział milicje oraz grupy marszowe OUN. Zdaniem krytycznego wobec banderowców ukraińsko-kanadyjskiego historyka Johna-Paula Himki Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery chciała poprzez zbrodnie antyżydowskie przypodobać się Niemcom i udowodnić, że zasługuje, by pozwolić jej na tworzenie państwa ukraińskiego. Część Żydów ukrywanych przez Polaków padła ofiarą Ukraińskiej Powstańczej Armii podczas rzezi wołyńskiej i czystki etnicznej w Małopolsce Wschodniej.

Czy uważacie, że strona żydowska i polska może w tej sprawie współpracować i zająć wspólne stanowisko?

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!