Wiadomości

Izrael zbombardował Strefę Gazy, Islamski Dżihad ostrzelał izraelskie miasta

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Izrael znów zbombardował Strefę Gazy. Tym razem celem ma być organizacja Palestyński Islamski Dżihad. Ten z kolei odpalił przeszło sto rakiet na izraelskie miasta.

W piątek izraelska artyleria ostrzelała pozycje islamistycznej organizacji Palestyński Islamski Dżihad w Strefie Gazy. “Times of Israel” przekazał Egiptowi (oferującemu mediację) i ONZ, że celem ataków nie jest Hamas. Palestyński Islamski Dżihad ogłosił w piątek wieczorem, że wystrzelił ponad 100 rakiet w kierunku izraelskich miast, włącznie z Tel Awiwem. Grupa ostrzegła, że jest to “dopiero początek” ostrzału. Portal Times of Israel cytuje rzecznika Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu, który oznajmił, że jest to “dopiero początek” odpowiedzi na zabicie przez izraelskie siły wysokiej rangi dowódcy tej organizacji w Strefie Gazy, Taisira al-Dżabariego.

“Associated Press” podała z kolei, że Izrael przeprowadził atak po kilku dniach rosnącego napięcia, które rozpoczęło się po aresztowaniu przez izraelskie służby lidera palestyńskiej grupy Islamskiego Dżihadu Bassama Saadiego. Do zatrzymania doszło w nocy z 1 na 2 sierpnia, w czasie nalotu na miasto Jenin na Zachodnim Brzegu. W reakcji na to organizacja zapowiedziała odwet.

Ministerstwo zdrowia Palestyny przekazało, że w rezultacie izraelskiego ostrzału w Strefie Gazy zginęło dziewięć osób, a 55 zostało rannych. Wśród ofiar jest jeden z liderów organizacji Palestyński Islamski Dżihad Taisir al-Dżabari.

Premier Izraela Yair Lapid, którego cytuje Agencja Reutersa, powiedział, że “celem tej operacji jest wyeliminowanie konkretnego zagrożenia dla obywateli Izraela i cywilów mieszkających w sąsiedztwie Strefy Gazy”.

W piątek Izraelskie siły zbrojne poinformowały, że zaczynają operację, w której uderzy na Islamski Dżihad. Izrael wprowadził też “stan sytuacji nadzwyczajnej na froncie krajowym”. Oznacza, że w odległości 80 kilometrów od Strefy Gazy zamknięte będą szkoły oraz będą obowiązywały specjalne, zaostrzone ograniczenia dla mieszkańców.

/niezalezna.pl, wprost.pl twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!