Świat Wiadomości

Izrael zapowiada rozbudowę osiedli we Wschodniej Jerozolimie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal pch24.pl IV Konwencja Genewska głosi, że „mocarstwo okupacyjne nie może dokonywać deportacji lub przesiedlenia części własnej ludności cywilnej na terytorium przez nie okupowane”. Tymczasem Izrael buduje osiedla dla żydowskich osadników na ziemiach uznawanych przez społeczność międzynarodową za okupowane. Postanowienie tysięcy nowych domostw we Wschodniej Jerozolimie zapowiedział właśnie premier Binjamin Netanjahu.

Nowe zbudowania mieszkalne mają powstać w dzielnicach Har Homa oraz Giwat HaMatos. W pierwszej z nich – zgodnie ze słowami izraelskiego premiera – wybudowanych zostanie 2,2 tys. domów. Netanjahu przypomniał przy okazji, że to on w roku 1997 założył ową dzielnicę, co spotkało się z protestami społeczności międzynarodowej. Dziś żyje tam 40 tys. osób, a żydowski polityk chce, by dzielnicę zamieszkiwało 50 tys. osób. W Giwat HaMatos powstać ma z kolei 3 tys. domów (dziś stoi ich tam ponad 2 tys.). Jednocześnie premier zapowiedział budowę tysiąca domów dla ludności arabskiej w dzielnicy Bajt Safafa.

W reakcji na słowa Netanjahu prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas stwierdził, że tego typu pomysły mogą doprowadzić do wzrostu przemocy w regionie, zamiast do pokoju i stabilności. Chęć budowy żydowskich osiedli na okupowanych terenach Wschodniej Jerozolimy (zajętych podczas wojny sześciodniowej w roku 1967) Abbas uznał za działanie polityczne w związku ze zbliżającymi się w Izraelu trzeci w ciągu około roku wyborami parlamentarnymi – w dotychczasowych głosowaniach ani Binjamin Netanjahu ani jego główny konkurent Binjamin Ganc nie zdołali uzyskać większości umożliwiającej sformowanie rządu.

Netanjahu od kilku miesięcy deklaruje budowę nowych żydowskich osiedli – przede wszystkim na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu. Żyje tam około 3 miliony Palestyńczyków i ponad 600 tys. Żydów. Tymczasem większość światowej opinii publicznej uważa izraelskie inwestycje mieszkaniowe za nielegalne. Zwraca się uwagę właśnie na zapisy IV Konwencji Genewskiej (Dział III, artykuł 49: „Mocarstwo okupacyjne nie może dokonywać deportacji lub przesiedlenia części własnej ludności cywilnej na terytorium przez nie okupowane”).

Co na to świat?

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!