Europa Świat Wiadomości

Izrael wzywa Ukrainę do zablokowania corocznej pielgrzymki chasydów do Humania

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal kresy.pl Izraelskie ministerstwo zdrowia wezwało ukraińskie władze, by w tym roku nie zezwoliły na pielgrzymkę chasydów do Humania w święto Rosz Haszana. Wcześniej naczelny rabin Ukrainy Yaakov Dov Bleich twierdził, że Ukraina wpuści co najmniej 5 tysięcy pielgrzymów.

Jak podaje ukraińskie wydanie Deutsche Welle, w tym roku z powodu epidemii koronawirusa izraelskie ministerstwo zdrowia jest przeciwne organizacji tradycyjnej pielgrzymki chasydów do grobu cadyka Nachmana w Humaniu w obwodzie czerkaskim na Ukrainie. Poinformował o tym we wtorek Aszer Szalmon, dyrektor departamentu stosunków międzynarodowych ministerstwa zdrowia Izraela.

Według Szalmona władze ukraińskie muszą podjąć odpowiednie działania, by nie doszło do zgromadzenia w jednym miejscu 30 tysięcy pielgrzymów. Wcześniej naczelny rabin Ukrainy Yaakov Dov Bleich mówił, że ukraiński rząd zezwolił na pielgrzymkę co najmniej 5 tys. ludzi do Humania. Jak twierdził, liczbę tę będzie można zwiększyć do 8 tysięcy, pod warunkiem, że pielgrzymi będą nosić maski w zatłoczonych miejscach i powstrzymywać się od skupisk większych niż 30 osób. Deutsche Welle wysłało do ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych prośbę o potwierdzenie doniesień rabina.

W lipcu MSZ Ukrainy uznało, że z powodu pandemii koronawirusa przybycie w tym roku do Humania kilkudziesięciu tysięcy pielgrzymów jest niemożliwe.

Chasydzi bracławscy tradycyjnie pielgrzymują jesienią do Humania, by świętować judaistyczne święto Rosz Haszana oznaczające początek żydowskiego Nowego Roku. W Humaniu znajduje się grób cadyka Nachmana z Bracławia. W ubiegłym roku przyjechało ich do tego miasta około 30 tys.

Co wy na to?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!