Wiadomości

Izrael ściąga wojska do Strefy Gazy, możliwe wszelkie scenariusze

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rzecznik prasowy Armii Obrony Izraela Awichaj Edri poinformował, że szef sztabu izraelskiej armii Awiw Kochawi nakazał skierować dwie brygady oraz centrum dowodzenia na granicę ze Strefą Gazy.

Dziś o świcie w rejonie Miszmeret na północ od Tel Awiwu uderzyła co najmniej jedna rakieta, wystrzelona z palestyńskiej Strefy Gazy. Miejscowa policja otrzymała zgłoszenie o pożarze jednego z domów, który trafiony został pociskiem i zniszczony.

Co najmniej siedem osób zostało rannych. Miszmeret oddalone jest o ok. 80 km od Strefy Gazy. AFP zwraca uwagę, że odległość taką rzadko osiągają rakiety wystrzeliwane z tych terenów. Izraelskie władze zagroziły, że siłą odpowiedzą na ostrzał, a premier Benjamin Netanyahu skrócił wizytę w Stanach Zjednoczonych i powrócił do kraju.

– W świetle wydarzeń związanych z bezpieczeństwem zdecydowałem się skrócić wizytę w USA – powiedział Netanjahu, nazywając ten atak „haniebną zbrodnią”, która pociągnie za sobą silną reakcję państwa żydowskiego. 

Izraelski premier sprecyzował, że spotka się z prezydentem USA Donaldem Trumpem w ciągu najbliższych godzin, po czym natychmiast odleci do kraju. 9 kwietnia w Izraelu odbędą się wybory parlamentarne. 

Erdi poinformował, że władze są przygotowane na wszelkie scenariusze, podkreślając, że sytuacja jest groźna. Obecnie Izrael ściąga wojska do Strefy Gazy i przeprowadza częściową mobilizację rezerwistów.

/RIA Novosti, TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!