Wiadomości

Izba Dyscyplinarna SN zostanie zawieszona? Tak twierdzi “Wprost”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Czy Polska znowu ustąpi w obliczu nacisków ze strony i dojdzie do zawieszenia Izby Dyscyplinarnej SN? Anonimowa osoba z otoczenia premiera Morawieckiego miała stwierdzić w rozmowie z “Wprost”, że Zbigniew Ziobro nie będzie się temu przeciwstawiać.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki odniósł się do trwającego sporu o Izbę Dyscyplinarną. Szef rządu powiedział, że nie jest zadowolony z obecnego stanu rzeczy. – Jakby ktoś mnie spytał, czy Izba Dyscyplinarna spełniła oczekiwania, to odpowiem, że niestety nie bardzo – mówił.

– Czy nasz elektorat zrozumie milionowe kary za Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, która jest dla niego enigmatycznym bytem, a w dodatku nie ma żadnych sukcesów? Nie mamy wyjścia. Trzeba ją zawiesić – miał powiedzieć anonimowy informator “Wprost”.

Według źródła portalu, Zbigniew Ziobro nie będzie protestował przeciwko temu rozwiązaniu, ponieważ “chwilowo się uspokoił”.

– W Izbie Dyscyplinarnej po naszej stronie zostało tylko pięciu sędziów. Reszta, razem z przewodniczącym, zaczęła się od nas dystansować. Przecież oni po naszych rządach będą mieli odnaleźć się w środowisku sędziowskim. Zresztą Izba Dyscyplinarna nie ma żadnych sukcesów – miała mówić w rozmowie z “Wprost” osoba z otoczenia Mateusza Morawieckiego.

14 lipca Trybunał Konstytucyjny orzekł że środki tymczasowe nałożone przez TSUE dotyczące sądownictwa są niezgodne z Konstytucją RP. – Traktat o UE w zakresie jakim TSUE nakłada środki tymczasowe odnoszące się do ustroju i właściwości polskich sądów jest niezgodny z art. 2, 7, 8 oraz art. 90 Konstytucji i nie jest objęty zasadami bezpośredniego stosowania – powiedział ogłaszając wyrok sędzia Stanisław Piotrowicz.

Dzień później TSUE orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii Europejskiej. W związku z tym wyrokiem Komisja Europejska dała Polsce czas do 16 sierpnia na zastosowanie się do orzeczenia TSUE, nakazującego zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej.

/wprost.pl, dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!