Wiadomości

ISW: Wojska rosyjskie prawdopodobnie kontrolują większość, jeśli nie całość, Sołedaru

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Instytut Studiów nad Wojną (ISW) podaje w codziennym raporcie, że siły rosyjskie prawdopodobnie zdobyły Sołedar.

Według amerykańskich ekspertów, zdjęcia i filmy opublikowane 11 i 12 stycznia wskazują, że wojska rosyjskie prawdopodobnie kontrolują większość, jeśli nie całość, Sołedaru i prawdopodobnie wyparły siły ukraińskie z zachodniego krańca miasta.

“Wszystkie dostępne dowody wskazują, że siły ukraińskie nie wspierają już zorganizowanej obrony w Sołedarze” – podkreślają analitycy. Jednocześnie zwracają uwagę, że rosyjskie ministerstwo obrony w momencie publikacji raportu nie ogłosiło zdobycia Sołedaru, ale rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow pogratulował wojskom rosyjskim udanej ofensywy.

W ocenie ISW, oświadczenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z 12 stycznia, że siły ukraińskie utrzymują pozycje w Sołedarze, może odnosić się do pozycji obronnych w pobliżu miasta, ale nie w nim. Eksperci z USA uważają, że prawdopodobne zdobycie Sołedaru nie jest istotnym operacyjnie rozwinięciem sytuacji i raczej nie zapowiada okrążenia Bachmutu przez wojska rosyjskie w najbliższej przyszłości.

Strona ukraińska twierdzi, że walki w Sołedarze wciąż trwają. „Noc w Sołedarze była gorąca, walki trwały. Nieprzyjaciel rzucił prawie wszystkie główne siły na kierunek doniecki i utrzymuje wysoką intensywność ofensywy. Nasi bojownicy odważnie starają się utrzymać obronę” – napisała na kanale w telegramie wiceminister obrony Ukrainy Anna Malar.

– Krótko mówiąc: tam jest piekło. Są takie walki, jakich świat nie widział od czasów drugiej wojny światowej, jakich nie można było sobie wyobrazić w naszych czasach – mówi były dowódca kompanii batalionu Aidar Jewgienij Dikij w rozmowie z Radiem NV.

/dorzeczy.pl /

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!